babe@babe.hr
+385 1 4663 666

9. siječnja 2017.

Završio projekt "Žene na tržištu rada - procjena utjecaja roda"

Dana 1. siječnja 2017. završio je projekt "Žene na tržištu rada – procjena utjecaja roda" kojeg je provodila udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Fakultetom političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, udrugom VIMIO iz Vukovara, udrugom Legalina iz Gračaca i Gradom Zagrebom.

Projekt je trajao 24 mjeseca, a opći cilj bio je pridonijeti jačanju uloge zagovaračkih aktivnosti organizacija civilnog društva (OCD) usmjerenih na opću transparentnost, otvorenost i dobro upravljanje hrvatske javne uprave na polju rodne ravnopravnosti, osobito onih politika koje pridonose stvaranju pozitivnog okruženja za žene na tržištu rada.

Aktivnosti su bile podijeljene u 5 skupina: 1) istraživanje i procjena utjecaja roda svih politika koje utječu na pristup žena tržištu rada; 2) jačanje kapaciteta za donošenje rodno osviještenih politika; 3) praćenje i zagovaranje u lokalnim zajednicama; 4) prijenos znanja i primjera dobre prakse; 5) vidljivost – produkcija medijskih sadržaja.

Istraživanje politika usklađivanja obiteljskih obveza i plaćenog rada u Hrvatskoj provedeno je tijekom 2015. godine i obuhvatilo je nekoliko istraživačkih aktivnosti: mapiranje i analiza postojećeg zakonodavnog okvira (30 dokumenata) te prikupljanje službenih podataka i statistike; intervjui s lokalnim i nacionalnim dionicima (Zagreb, Slavonski Brod, Bukovlje, Metković, Varaždin, Gračac, Zadar); anketa s gradovima i općinama o aktivnostima koje poduzimaju kako bi roditeljima pomogli da što uspješnije usklade plaćeni rad i obiteljske obaveze; te istraživanje kućanstava – perspektiva građana/ki o usklađivanju radnih i obiteljskih obveza i potpori koju u tome dobivaju od jedinica lokalne samouprave.

Na temelju provedenog istraživanja izrađen je program radionica jačanja kapaciteta za praćenje i evaluaciju politika i mjera vezanih uz rodnu ravnopravnost, rodno osviještene politike i položaj žena na tržištu rada. Tijekom 2016. godine održano je 28 radionica, koje su bile namijenjene organizacijama civilnog društva, sindikatima, političkim strankama i županijskim povjerenstvima za ravnopravnost spolova. Održano je i 6 radionica jačanja kapaciteta za uvođenje načela procjene utjecaja roda u javne politike, koje su bile namijenjene predstavnicima lokalne samouprave, a održane su u dva ciklusa – na početku i kraju projekta, u Zagrebu, Gračacu i Vukovaru.

Kako bi se potaknulo praćenje i evaluacija politika na lokalnoj razini te suradnja između različitih dionika (od organizacija civilnog društva i zainteresiranih građana/ki do predstavnika lokalne i regionalne vlasti, institucija i javnih ustanova), u Zagrebu, Gračacu i Vukovaru oformljene su neformalne koalicije koje su raspravljale u situaciji i problemima u lokalnoj zajednici te razmatrale moguće oblike djelovanja za promicanje rodno osviještenih politika. Koalicije su izradile 4 analize mjera/politika (na nacionalnoj i lokalnoj razini) koje se tiču položaja žena na tržištu rada i/ili rodne ravnopravnosti. Analiza izbornih programa političkih stranaka objavljena je u brojnim medijima.

U prosincu 2016. objavljena je publikacija "Žena, majka, radnica: Usklađivanje obiteljskih obaveza i plaćenog rada u Hrvatskoj" koja sadrži rezultate istraživanja provedenog u sklopu projekta tijekom 2015. godine te pregled postojećih mjera politika usklađivanja obiteljskih i poslovnih obaveza u RH.

Publikacija je predstavljena na regionalnoj konferenciji održanoj 7. prosinca u Zagrebu na kojoj su sudjelovale izlagačice iz Hrvatske, Srbije, BiH i Slovenije. Osim toga, publikacija je dijeljena na projekcijama dokumentarnog filma "Svemu unatoč: 4 priče o ženama" u Zagrebu, Gračacu i Vukovaru. Film je snimljen u suradnji s Televizijom Student i donosi priče o 4 žene koje su se izborile za svoje mjesto na tržištu rada, a emitiran je i na HRT4 te dostupan online. Televizijska emisija u trajanju od pola sata također je nastala u suradnji s Televizijom Student, a gošće su bile Željka Kamenov (FFZG), Nataša Novaković (HUP) i Tina Tešija (BRID). U suradnji s Radio Studentom snimljeno je i emitirano ukupno 6 emisija u trajanju od pola sata, a u studentskim novinama Global objavljeno je 10 članaka koji su se bavili temom položaja žena na tržištu rada.

Rezultati projekta uključuju provođenje procjene utjecaja roda na politike i zakone koji utječu na pristup žena tržištu rada (R1); kreiranja smjernica i indikatora za dugoročnu procjenu utjecaja roda (R2); podizanje kapaciteta OCD-a i državnih/javnih tijela na lokalnoj i nacionalnoj razini za kreiranje rodno osviještenih politika (R3); uspostavljanje standarda, načela i deliberativnih mehanizama za unaprjeđenje politika i mjera koje utječu na položaj žena na tržištu rada (R4); te prijenos znanja i primjera dobrih praksi svim relevantnim i zainteresiranim dionicima (R5).

Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u provedbi projekta ili na bilo koji način doprinijeli projektnim aktivnostima i rezultatima.

Posljednje

28. svibnja 2025.
Predavanje na Filozofskom fakultetu u Rijeci - Tematska sustavna podrška

U sklopu Tematske sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u području “Usklađivanje privatnog i poslovnog života“ 26. svibnja 2025. u organizaciji udruge B.a.B.e. održano je predavanje pod nazivom "Kućanski poslovi kao iskaz rodnog identiteta i/ili uloge?" na Odsjeku za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci. Predavanje je održala izv. prof. dr. sc. Valerija […]

Više
14. svibnja 2025.
Predavanje na Filozofskom fakultetu u Splitu - Tematska sustavna podrška

U sklopu Tematske sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u području “Usklađivanje privatnog i poslovnog života“ 12. svibnja 2025. u organizaciji udruge B.a.B.e. održano je predavanje pod nazivom "Istraživanje odnosa obiteljskih i poslovnih obaveza: nacrt istraživanja i podaci" na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Splitu. Predavanje su održale izv. prof. dr. sc. […]

Više
7. svibnja 2025.
Applications for consultative status at the Economic and Social Council of the United Nations - ECOSOC

Source: https://ecosoc.un.org/en   June 1, 2025 is the deadline for NGOs to apply for consultative status with the United Nations Economic and Social Council - ECOSOC. ECOSOC is the central body of the United Nations for discussions, adoption of guidelines and recommendations, and coordination of UN activities in the field of economic, social and related […]

Više
7. svibnja 2025.
Prijave za savjetodavni status pri Ekonomskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda - ECOSOC

Izvor: https://ecosoc.un.org/en   01. lipnja 2025. godine rok je za prijavu nevladinih organizacija za savjetodavni status pri Ekonomskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda – ECOSOC. ECOSOC je središnje tijelo Ujedinjenih naroda za rasprave, donošenje smjernica i preporuka te koordinaciju UN-ovih aktivnosti na području gospodarskog, društvenog i s njima povezanih aspekata globalnih razvojnih politika te ljudskih prava i […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram