Odlukom Ujedinjenih naroda 17. listopada obilježava se Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti. Svrha obilježavanja ovoga dana je osvješćivanje siromaštva i socijalne isključenosti kao velikog društvenog problema te pomoću raznih akcija omogućiti porast solidarnosti s ljudima koji žive u siromaštvu.
Prema Bejakoviću siromaštvo se najjednostavnije objašnjava kao neposjedovanje novca i/ili imovine, ili posjedovanje malo i nedovoljno novca/imovine. Ipak, ne postoji jedinstvena općeprihvaćena definicija siromaštva. Siromaštvo se očituje na različite načine, među kojima su nedostatak dohotka i sredstava potrebnih da se osigura održiva egzistencija; glad i neuhranjenost, slabo zdravlje, nedostupnost ili ograničena dostupnost obrazovanja i drugih temeljnih usluga; povećana smrtnost; beskućništvo i neodgovarajući stambeni uvjeti; nesigurno okruženje, društvena diskriminacija; izolacija kao i negacije ljudskih prava te nesudjelovanje u odlučivanju i u građanskom, društvenom i kulturnom životu zajednice.
Prema istraživanju provedenom od strane Državnog zavoda za statistiku pod nazivom "Pokazatelji siromaštva i socijalne isključenosti u 2016.", u Hrvatskoj čak 27,9% populacije živi u riziku od siromaštva. Prema Eurostatu, stopa zaposlenosti u Hrvatskoj jedna je od najnižih u EU28. Tako je Hrvatska uz Italiju 2015. godine imala najnižu stopu zaposlenosti u EU (60,5%) te jednu od najnižih stopa zaposlenosti žena (55,8%). Također, mnogi mladi ostaju siromašni unatoč zaposlenju, a posebno žene. Stopa siromaštva kod zaposlenih mladih žena je porasla s 11% u 2007. na 14% u 2014. u zemljama EU. Iako se smatra da je zapošljavanje ključni segment u zaštiti ljudi od siromaštva, samo zapošljavanje često nije dovoljno. Žene plaćaju cijenu rodne nejednakosti, a karijerni put žena i muškaraca uvelike se razlikuje. Iako je porastao postotak zaposlenosti žena, one su još uvijek glavne korisnice roditeljskih dopusta i tzv. bolovanja u situaciji kada je dijete bolesno. Ne možemo ne spomenuti i čestu diskriminirajuću praksu prilikom zapošljavanja žena gdje ih se prilikom razgovora za posao pita o planovima vezanim uz trudnoću i obitelj, a događa se i da se ženama zbog trudnoće ili roditeljskih obaveza ne produžuje ili im se otkazuje ugovor o radu. Naravno, diskriminacija prilikom zapošljavanja, tradicionalne rodne prakse i neuspješne politike usklađivanja obiteljskih obaveza i plaćenog rada dovode žene u puno veći rizik od siromaštva.
Iako se na današnji dan obilježava međunarodni dan siromaštva, svaki dan bi trebali biti svjesni ovog velikog društvenog problema te bi trebali/e biti solidarni/e sa svima koji se bore s ovim problemom. Budite aktivni/e, volontirajte te sudjelujte u raznim akcijama, skupovima, koje olakšavaju i pomažu onima kojima je pomoć potrebna. Budite svjesni/e diskriminacije žena prilikom zapošljavanja te pokažite razumijevanje, pomozite i prijavite takve diskriminirajuće prakse. Budite suosjećajni/e i pomozite koliko možete svima u svojoj blizini kojima je pomoć potrebna, velike promjene su moguće i sa malim djelima!
Također, ako si Vi ili netko koga znate zbog siromaštva ne možete priuštiti adekvatnu pravnu i/ili psihološku pomoć uputite se u prostorije naše udruge gdje ovakvu pomoć možete dobiti besplatno. Također, trenutno u našim prostorijama imamo mnoštvo igračaka te odjeće i obuće za djecu koje ste nam velikodušno donirali, stoga ako Vam je pomoć u ovom obliku potrebna dođite kod nas ili uzmite za susjeda, poznanika, prijatelja kojemu je potrebno i uljepšajte im dan.