19. listopada 2017.

Još jedna pljuska hrvatskom pravosuđu

Republika Hrvatska nije učinila sve kako bi zaštitila ženu žrtvu obiteljskog nasilja, pravomoćna je presuda Europskog suda za ljudska prava.

Naime, gospođa Željka Borić iz Siska, jedna je od prvih žrtava obiteljskog nasilja koja je javno istupila i još prije 10 godina ukazala na brojne neadekvatne postupke institucija prema žrtvama nasilja u Republici Hrvatskoj. Iako je prvostupanjski sud u dva navrata  nepravomoćno osudio tadašnjeg supruga gđe. Borić, obje su prvostupanjske presude ukinute i postupak je dva puta vraćen na ponovno suđenje. Nakon stupanja na snagu Kaznenog zakona iz 2011. godine (dalje: KZ/11), postupak je obustavljen jer navedenim Zakonom kazneno djelo nasilničkog ponašanja u obitelji više nije bilo navedeno kao kazneno djelo, a propisuje se da se primjenjuje zakon koji je blaži za počinitelja.

Državno odvjetništvo, kao ovlašteni tužitelj u tom postupku nije osporilo tu odluku suda, ali je gospođa Borić podnijela žalbu. 2013. godine nadležni županijski sud je proglasio žalbu nedopuštenom iz proceduralnih razloga.

Iscrpivši sva pravna sredstva u Hrvatskoj, gđa. Borić uz podršku udruge B.a.B.e., koje su  putem svoje pravne savjetodavke - odvjetnice Ines Bojić pokrenule postupak pred Europskim sudom u kojem je tvrdili da domaća tijela nisu na odgovarajući način procesuirale osobu koja je počinila obiteljsko nasilje.

Europski sud za ljudska prava 11. srpnja ove godine donio je presudu kojom je utvrdio da je Republika Hrvatska povrijedila pravo gospođe Željke Borić iz članka 8. Europske Konvencije, odnosno, pravo na poštovanje privatnog i obiteljskog života, a presuda je postala pravomoćnom 11. listopada.

Europski sud za ljudska prava je u svojoj presudi utvrdio da, iako Kaznenim zakonom iz 2011. godine kazneno djelo nasilničkog ponašanja u obitelji nije bilo propisano kao samostalno kazneno djelo, nasilje prema članovima obitelji ostalo je propisano kao teži oblik nekih drugih kaznenih djela. Europski sud je stoga zaključio da je, protivno uvjerenju domaćih sudova, KZ/11 osigurao kontinuitet kaznenog djela nasilničkog ponašanja u obitelji iz ranije važećeg Kaznenog zakona, te da je pružio odgovarajući zakonodavni okvir za nastavak progona i kažnjavanje nasilja u obitelji.

Europski sud je dodatno primijetio da nadležno državno odvjetništvo nije razmotrilo prekvalifikaciju optužnice kojom bi supruga gospođe Borić eventualno optužio za prijetnje i nanošenje tjelesne ozljede članu obitelji iz članka 117. i članka 139. KZ/11, te da je nadležni sud obustavio postupak, što je dovelo do toga da okolnosti navodnog obiteljskog nasilja prema podnositeljici nikada nisu bile utvrđene.

Presudom Europskog suda podnositeljici je dosuđen iznos od 7.500 eura za neimovinsku štetu.

Ovo je još jedan pokazatelj kako hrvatski sudovi propuštaju zaštititi najranjivije, i još jedan razlog za ratifikaciju Istambulske konvencije, koja štiti upravo žene žrtve nasilja.

 

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
13. rujna 2023.
FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram