U ponedjeljak, 6. ožujka, održana je tematska sjednica Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Konvenciji Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, tzv. Istanbulskoj konvenciji.
Predsjednik Odbora Milorad Pupovac otvorio je sjednicu naglasivši kako Istanbulska konvencija daje višedimenzionalni pravni okvir za zaštitu žena od svih oblika nasilja, te je dodao da je do sada 17 zemalja članica Europske unije tu konvenciju ratificiralo, a za ovu godinu najavljeno je da će to učiniti još i Luksemburg, Grčka i Češka. Ukoliko je Hrvatska ne ratificira u 2018. godini, ostali bismo u krugu sedam zemalja koje nisu zaključile taj proces.
U raspravi su sudjelovali/e ne samo saborski/e zastupnici/e, nego i predstavnici/e hrvatske Vlade, državnih institucija nadležnih za pitanja zaštite ljudskih prava kao i predstavnici/e nevladinog sektora i civilnih udruga.
Državna tajnica u Ministarstvu demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Margareta Mađerić nije konkretizirala kada će Vlada u saborsku proceduru pustiti zakon o ratifikaciji Istanbulske konvencije. Mađerić je istaknula kako zakon nije otišao u proceduru jer još nisu jasni svi financijski pokazatelji.
Većina prisutnih je istaknula kako se Konvencija, koju je Hrvatska potpisala još 2013. godine, treba što prije ratificirati u Saboru. Štoviše, nekoliko zastupnika/ica je apeliraalo na HDZ da puste zakon u proceduru na Dan žena, 8. marta.
Protivnici/e ratifikacije Konvencije na jučerašnjoj sjednici Odbora bili/e predstavnici ekstremno konzervativnih i klerikalnih udruga.
Ispred udruge B.a.B.e. sjednici Odbora nazočila je Svjetlana Knežević.