Koordinatorica Udruge B.a.B.e., Zdravka Sadžakov sudjelovala je na 62. sjednici UN-ove Komisije o statusu žena (CSW 62) od 12. do 18. ožujka 2018.[1] Radi se o najvećem svjetskom godišnjem okupljanju na temu rodne ravnopravnosti i prava žena na kojem je ove godine sudjelovalo više od 4.300 predstavnika/ca iz više od 600 organizacija civilnog društva i 170 država članica UN-a, što predstavlja velik porast broja sudionica/ka u odnosu na prethodne godine i očit pokazatelj u porastu interesa za prava djevojaka i žena, što je uočeno već i prilikom same registracije sudionica/ka na licu mjesta gdje se za upis čekalo u dugim redovima i to već i nekoliko dana prije početka održavanja Sjednice. Kao i ranijih godina, pretežan broj sudionika/ca činile su žene iz različitih dijelova svijeta.
Vodeća tema sjednice bili su izazovi u ostvarivanju rodne ravnopravnosti te osnaživanje žena i djevojčica u ruralnim područjima, a tema koja je bila predmetom ponovljene rasprave, bila je sudjelovanje i pristup žena medijima, informacijama i komunikacijskoj tehnologiji kao instrumentima napretka i osnaživanja.
Istaknute teme zasebnih rasprava bile su dobre prakse u osnaživanju žena i djevojaka kroz pristup obrazovanju, infrastrukturi, tehnologiji i hrani, osnaživanje kroz prevenciju rodno uvjetovanog nasilja, pristup pravdi, socijalnim uslugama i zdravstvenoj zaštiti, izgrađivanje suradnje, implementacija Pekinške deklaracije i Platforme za djelovanje, pristup medijima, inovativni načini prikupljanja podataka i dr.
Predstavnica udruge B.a.B.e. sudjelovala je na plenarnoj sjednici, kao i na brojnim popratnim događanjima od kojih se posebno ističe sudjelovanje na događaju Spotlight initiative to end violence against women and girls na kojem su kao govornici, pored ostalih, sudjelovali i posebna izvjestiteljica UN-a za nasilje nad ženama, Dubravka Šimonović i Neven Mimica, povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj u Europskoj komisiji.[2] Jedna od glavnih tema vodilja izlaganja bilo je isticanje važnosti prepoznavanja diskriminacije i osiguravanje učinkovitih politika i programa za suzbijanje nasilja. Neven Mimica je u svojem izlaganju naglasio da je nasilje nad ženama jedan od najtežih oblika povrede ljudskih prava, dok je Dubravka Šimonović naglasila važnost međunarodnih tijela kojima treba prijavljivati nasilje i njihovu dužnost da reagiraju na temelju zaprimljenih prijava.
Osim na spomenutim događanjima, koordinatorica Udruge B.a.B.e. sudjelovala je i na brojnim neformalnim sastancima s predstavnicama nevladinih organizacija na kojima su glavne teme bile razmjene iskustava u svakodnevnom radu te promicanje i uspostavljanje suradnje na postojećim i budućim projektima.
Na kraju godišnjeg okupljanja, države članice UN-a postigle su sporazum u kojem je naglašena potreba za hitnim postupanjem u smjeru osnaživanja i podrške ženama u ruralnim područjima među kojima su i one koje žive u krajnjem siromaštvu. Rezultat sastanka su Zaključci koje su usvojile države članice UN-a, a u kojima se navode i konkretne mjere u smjeru podizanja i osnaživanja žena koje žive u ruralnim područjima, a koje su usmjerene na izlazak iz siromaštva te stvaranje preduvjeta za podizanje životnog standarda, pristup sredstvima za rad i infrastrukturi, obrazovanju te okončanju svih vrsta nasilja, a uključuju i usvajanje reformi u smjeru ukidanja diskriminatornih zakona i normi u svrhu jednakog pristupa ekonomskim i proizvodnim sredstvima, uključujući zemlju i prirodne izvore, vlasništvo i pravo nasljeđivanja, istupanje prema snažnijim obrazovnim okruženjima na svim nivoima uključujući ukidanje rodnih razlika u pristupu sekundarnom i visokom obrazovanju u ruralnim područjima, ostvarivanje dostupnosti kvalitetnih socijalnih usluga, pristup zaposlenju s jednakom plaćom za rad jednake vrijednosti, jednako sudjelovanje u donošenju odluka u kućanstvu i zajednici, poboljšanje osnovne seoske infrastrukture i tehnologije, pristup pitkoj vodi, osiguranje zdravstvenog osiguranja, suzbijanje nasilja te općenito poboljšanje svih aspekata života žena u ruralnim područjima.
U svom daljnjem radu, Udruga B.a.B.e. će slijediti usvojene preporuke te će u nadolazećem periodu, kao i do sada, dio svojih projektnih aktivnosti usmjeriti na poboljšanje položaja žena u ruralnim područjima Republike Hrvatske.