Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Udruga B.a.B.e. podsjeća kako podrška suzbijanju i prevenciji nasilja ne smije ostati na deklarativnoj razini. Nužna je kvalitetna međusektorska suradnja svih karika sustava koje sudjeluju u suzbijanju i prevenciji nasilja – od policije, sudstva, centra za socijalnu skrb, medicinskog osoblja pa do obrazovnih institucija i medija kao kreatora javnog mnijenja.
Unatoč tome što se o nasilju prema ženama i obiteljskom nasilju u javnom prostoru i medijima govori samo prigodničarski, kada se obilježavaju određeni datumi poput današnjeg, ili kada se već dogodi tragedija, bitno je ponoviti kako nasilje prema ženama nije privatna stvar niti obiteljska vrijednost. Nasilje prema ženama je gorući društveni problem s kojim se moramo uhvatiti u koštac.
Prema podacima MUP-a, od 1. siječnja 2012. do 31. prosinca 2016., u Hrvatskoj su 72 žene ubili njihovi muževi, bivši muževi, partneri, bivši partneri ili druge bliske muške osobe. Prošle godine u Hrvatskoj ubijeno je 15 žena od strane bliske muške osobe. Dakle, femicid - ubojstvo žena od strane bliskih muških osoba - u Hrvatskoj čini od 25 do 30 posto svih ubojstava. Svakih 15 minuta jedna žena je zlostavljana, a svaka treća doživi ekonomsko nasilje u partnerskom odnosu. Samo jedna od 15 do 20 žena prijavi silovanje. Upravo ta porazna statistika svjedoči koliko je nasilje rasprostranjeno, a još zastrašujuće jest koliko nasilja zapravo ostaje neprijavljeno, u sivoj zoni. Stoga je od neminovne važnosti podizati svijest o nasilju prema ženama i obiteljskom nasilju, dekonstruirati nametnute rodne uloge, stereotipe i predrasude te osnaživati žrtve, te oštro i bez iznimke sankcionirati svako nasilničko ponašanje. U ovakvom društvenom kontekstu brza i kvalitetna implementacija Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji ne smije biti dovedena u pitanje.
Osvještavanje je prvi korak u rješavanju problema rodno uvjetovanog nasilja. Kao društvo moramo steci svijest kako je nasilje prema ženama nedopustivo kršenje ljudskih prava koje treba bili oštro sankcionirano. Isto tako, nasilna ponašanja trebaju naići na nepokolebljivu osudu cijelog društva; nasilnika se ne smije opravdavati i pronalaziti izlika za njegove postupke, a žrtvu se treba osnažiti, a ne joj nametati dodatni osjećaj krivnje i srama. Djeca od malih nogu moraju usvajati kako je nasilje nedopustivo te da trebamo težiti mirnim rješenjima, toleranciji i uvažavanju drugih i drugačijih. Trebamo odgajati građane i građanke za ravnopravnije i pravednije društvo.