16. prosinca 2018.

Rodno uvjetovano nasilje. Sve po zakonu

Slučaj Darka Kovačevića Daruvarca koji je brutalno premlatio svoju bivšu djevojku ponovno je ukazao na sve manjkavosti Zakona o kaznenom postupku, kao i licemjerje onih koji se zgražavaju, a prethodno su se protivili ratifikaciji i implementaciji Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, poznatijom kao Istanbulska konvencija zbog straha od roda.

Zakon o kaznenom postupku/pravo nije pravda

Prema Zakonu o kaznenom postupku i Kaznenom zakonu, ovaj slučaj je klasificiran kao kazneno djelo nanošenje teških tjelesnih ozljeda i prijetnji za koje se predviđa kazna do 5 godina. Maksimalno trajanje istražnog zatvora za isto je 6 mjeseci, što se smatra dovoljnim za prikupljanje dokaznog materijala i podizanje kaznene optužbe. Moguće je i donijeti druge mjere opreza. Međutim, odluke se trebaju donositi hitno i pravovremeno obavijestiti obje strane, i odvjetništvo i branitelja/e počinitelja. 

Slučaj je morao biti klasificiran kao pokušaj ubojstva, pokušaj femicida, a branitelj nasilnika pravovremeno obaviješten. Također, žrtvu se nije trebalo dodatno izlagati ispitivanjima kako bi se isto kazneno djelo potvrdilo već joj pružiti psihosocijalnu pomoć i zaštitu.

Ovo je klasičan primjer rodno uvjetovanog nasilja. Prema UN-ovoj definiciji, rodno uvjetovano nasilje podrazumijeva da nasilje prema ženama proizlazi iz podčinjenog položaja žene u društvu. Preciznije, nasilje prema ženama uzrokovano je duboko ukorijenjenim patrijarhalnim obrascima ponašanja, stavom da žene vrijede manje od muškarca, da su manje sposobne, manje racionalne, manje pametne.

Ovo je primjer dodatnog traumatiziranja djevojke, žrtve, preživljavateljice tog istog nasilja nepotrebno dugim i neizvjesnim sudskim procesima gdje u najboljem slučaju, dosuđena nastroža kazna ne donosi zadovoljstvo jer ona sa sobom, nažalost, nosi stigmu.

Ovo je primjer kako zakonski okvir, njegova primjena u praksi, te potraga za pravdom ponekad nisu usklađeni. Ovo je primjer da je optuženi proveo pola godine u pritvoru, baš kako Zakon o kaznenom postupku i navode. Međutim, sud nije uspio presuditi u ovom slučaju jer se sudac kojem je prvotno dodijeljen slučaj razbolio, a sutkinja koja je preuzela predmet ga nije stigla završiti. I optuženik, koji je prije pola godine gotovo na smrt pretukao 18-godišnju djevojku, izišao je iz pritvora. Sve po zakonu.

Ovo je i razlog zašto je vrlo veliki postotak žena koja pretrpi nasilje od svog bivšeg ili sadašnjeg supruga, životnog partnera, dečka ne prijavljuje nasilje. Nepovjerenje u sustav, osuda okoline, egzistencijalna zavisnost, strah od nasilnika, stigmatizacija i okrivljavanje žrtve najčešći su razlozi zašto žrtve ne izlaze u javnosti i ne prijavljuju institucijama preživljeno nasilje.

Prema Izvješću Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova 2017. godine, sudovi od ukupnog broja predloženih zaštitnih mjera, usvajaju samo njih 17%. Prema našim unutarnjim statistikama, tek svaki peti slučaj rodno uvjetovanog nasilja završi kažnjavanjem počinitelja. Prema podacima MUP-a, u posljednjih pet godina u Hrvatskoj 90 žena ubijeno od strane njihovih muževa, bivših muževa, partnera, bivših partnera ili drugih bliskih muških osoba. Od siječnja do kolovoza ove godine 5 žena je ubijeno od bliske muške osobe. Svakih 15 minuta jedna žena u Hrvatskoj je zlostavljana, a svaka treća doživi ekonomsko nasilje u partnerskom odnosu. Samo jedna od 15 do 20 žena prijavi silovanje.

Podrška suzbijanju i prevenciji nasilja ne smije ostati na deklarativnoj razini. Nužna je kvalitetna međusektorska suradnja svih karika sustava koje sudjeluju u suzbijanju i prevenciji nasilja.

Ukoliko djevojka koja je preživjela nasilje, kao i njezina obitelj, ali i sve druge djevojke i obitelji koji trpe ili su pak preživjele neki oblik rodno uvjetovanog nasilja, trebaju pravnu ili psihološku pomoć, pozivamo ih da se obrate Udruzi B.a.B.e. na mail adresu babe@babe.hr i/ili na broj telefona 01/ 4663 – 666.

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
13. rujna 2023.
FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram