"16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja" naziv je međunarodne kampanje koja svake godine od svog utemeljenja 1991. djeluje s ciljem osvješćivanja i poticanja na prevenciju te eliminaciju nasilja prema ženama i djevojkama. Kao i do sada, kampanja se održava od 25. studenog (Međunarodni dan eliminacije nasilja prema ženama) do 10. prosinca (Dan ljudskih prava), indicirajući kako je nasilje prema ženama globalno najrasprostranjeniji vid kršenja ljudskih prava. "16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja" dio je šire kampanje "UNiTE by 2030 to End Violence against Women" pod vodstvom glavnog tajnika UN-a, koja poziva vlade, medije, ženske organizacije, mlade, civilno društvo i cijeli UN na borbu protiv nasilja prema ženama i djevojkama.
Globalna pandemija nasilja prema ženama i djevojkama, kao i nasilja u obitelji, u 2020. godini eskalirali su pojavom globalne pandemije bolesti COVID-19. Pandemija koronavirusa intenzivirala je neke od ključnih rizičnih faktora za nasilje kao što su nezaposlenost, zatvaranje škola, ekonomska nesigurnost i nestašica hrane te je uslijed lockdown-a i mjera socijalne izolacije zamijećen alarmantan porast fizičkih, psihičkih, seksualnih i ekonomskih oblika nasilja u obitelji. Nadalje, ograničena fizička mobilnost, odsutnost javnog prijevoza te privremena nedostupnost specijaliziranih službi podrške poput utočišta i centara za pomoć, otežali su žrtvama nasilja prijavljivanje nasilja, kao i pristup prvoj pomoći, psiho-socijalnoj brizi, pravnoj pomoći i socijalnoj zaštiti.
Usprkos ograničenim i u potpunosti izmijenjenim životnim uvjetima, borba protiv nasilja prema ženama ne prestaje već postaje važan dio nacionalnih odgovora i planova u borbi protiv negativnih utjecaja koronavirusa. Ovogodišnja kampanja "16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja" djeluje pod globalnom temom "Orange the World: Fund, Respond, Prevent, Collect!", fokusirajući se na navedene četiri ključne točke djelovanja koje uključuju sljedeće aktivnosti: financiranje osnovnih servisa za sprječavanje rodno uvjetovanog nasilja, proglašavanje nacionalne nulte tolerancije prema rodno uvjetovanom nasilju s konkretnim akcijskim planom, poduzimanje mjera kojima usluge za žrtve rodno uvjetovanog nasilja postaju esencijalne tijekom COVID-19 izolacije te prikupljanje informacija u svrhu poboljšanja usluga i programa vezanih uz rodno uvjetovano nasilje.
Na koji se način ti možeš uključiti u kampanju i podržati žene i djevojke koje su proživjele nasilje kako bi ostale sigurne i slobodne od nasilja? Na društvenim mrežama objavi relevantne informacije o uslugama podrške. Doniraj lokalnim ili nacionalnim utočištima i SOS telefonskim linijama. Educiraj se i razgovaraj s bližnjima o negativnim utjecajima rodno uvjetovanog nasilja na individue i zajednicu. Učini razliku i odigraj svoju ulogu u borbi protiv rodno uvjetovanog nasilja!
Izvor: UN Women