Međunarodna konferencija Žene u politici: Strategije za postizanje rodne jednakosti u organizaciji CESI uz potporu Francuskog veleposlanstva u Hrvatskoj te u suradnji s udrugama B.a.b.e., Domine, Delfin i Centar za građanske inicijative-CGI održana je 5. studenog 2010. godine u Zagrebu. Konferencija je organizirana u cilju poticanja rasprave o participativnoj demokraciji te povećanja i poticanja sudjelovanja žena na mjestima odlučivanja, a posebno u politici u kontekstu predstojećih izbora. Prisustvovale su joj 91 sudionica iz nevladinih organizacija, parlamentarnih stranaka, sindikata i institucija. Teme konferencije bile su sudjelovanje žena na mjestima odlučivanja u političkom i javnom životu, participativna demokracija, rodna jednakost u lokalnoj zajednici te strategije za osnaživanje i sudjelovanje žena u "izbornim utrkama". Izlagačice su bile predstavnice institucija, aktivistkinje i političarke iz Francuske, Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine.
Uz zamjenicu izvršne direktorice CESI Sanju Cesar, konferenciju su otvorili Zrinka Vrabec Mojzeš, savjetnica predsjednika RH za društvene djelatnosti, Francuski veleposlanik Jerome Pasquier i predsjednica delegacije za ženska prava u francuskome Senatu Michele Andre.
'Žene su i danas diskriminirane, osobito na tržištu rada, jer su uspješnije u školovanju, a češće nezaposlene. Za isti su posao manje plaćene, a ne smije se zaboraviti ni nevidljiva granica napredovanja' rekla je Zrinka Vrabec Mojzeš u svom govoru te u ime Predsjednika RH prof. dr. sc. Ive Josipovića izrazila podršku konferenciji. Francuska senatorica Michele Andre sudionicama je predstavila podatke o zastupljenosti žena u francuskome parlamentu. Žene su u Francuskoj pravo glasa dobile tek 1944. i njihova zastupljenost u parlamentu danas je usporediva s Hrvatskom. U Hrvatskom je saboru 22 posto žena, u donjem domu francuskoga parlamenta 18 posto, a u Senatu 23 posto. Intervju sa senatoricom Andre možete pročitati na Libeli.
O političkoj zastupljenosti žena u Hrvatskoj govorile su predstavnice mehanizama za promicanje ravnopravnosti spolova Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik, Gordana Sobol, predsjednica Saborskoga odbora za ravnopravnost spolova i Ina Volmut iz Ureda za ravnopravnost spolova, dok su se na lokalnu razinu osvrnule Irena Devčić Buzov, predsjednica skupštine Zadarske županije (HSS) i Margareta Mađerić, zastupnica u skupštini Grada Zagreba (HDZ). Sve su izlagačice istaknule činjenicu da usprkos solidnim zakonskim rješenjima sudjelovanje žena u politici u Hrvatskoj stagnira, te žene nisu dovoljno brojne niti u parlamentu niti u lokalnim vlastima. Iskustva u radu u lokalnim tijelima vlasti u Francuskoj iznijela je Nicole Théron, predsjednica Udruženja gradskih vijećnika i vijećnica Rhône. Ono što je zanimljivo jesu upravo udruženja lokalnih vijećnica u Francuskoj koja funkcioniraju kao mreže potpore i informacija te na taj način unaprjeđuju rad vijećnica.
Na pitanje Je li moguća demokracija bez većeg sudjelovanja žena? odgovor su pokušale dati Mirjana Ferić-Vac, zastupnica u Hrvatskom saboru (SDP), Morana Paliković Gruden, potpredsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba (HNS), Isidora Injac, aktivistkinja i trenerica Fondacije Friedrich Naumann, iz Srbije te Françoise Morvan, potpredsjednica Francuske koordinacije Europskog ženskog lobija.
Na samom kraju konferencije predstavljene su dvije kampanje za veće sudjelovanje žena u izbornim utrkama. Kampanju koju je CESI provodio u Hrvatskoj predstavila je Tajana Broz, dok je kampanju "100 razloga zašto glasati za ženu" provedenu u BiH predstavila Jadranka Miličević iz organizacije CURE. Kao rezultat opsežne rasprave i razmjene iskustva sudionica izrađene su preporuke za povećanje političke participacije žena namijenjene političkim strankama, tijelima javne vlasti te medijima koje će se koristiti u daljnjim aktivnostima.
Vijest preuzeta s internetskih stranica Cesi.