3. svibnja 2011.

Freedom House: u Hrvatskoj mediji samo djelomično slobodni

Američka neovisna udruga Freedom House, koja prati stanje građanskih sloboda u svijetu, objavila je u ponedjeljak godišnji Izvještaj o slobodi medija u kojem ističe da je 2010. bila godina u kojoj je pristup slobodnim medijima imao najmanji broj ljudi na svijetu u više od deset godina, a Hrvatska je zadržala prošlogodišnje mjesto i ocjenu medijski "djelomično slobodne" zemlje.

U izvještaju "Sloboda medija 2011: Globalno istraživanje neovisnosti medija", koje pokriva 196 zemalja svijeta i odnosi se na 2010., Hrvatska je svrstana na 85. mjesto s rejtingom 41 i statusom zemlje s "djelomično slobodnim" medijima.

Istraživanje je utvrdilo da samo 15 posto svjetskog stanovništva živi u zemljama sa slobodnim medijima, dok 42 posto imaju djelomično slobodne medije, a 43 posto žive u zemljama sa neslobodnim medijima.

Freedom House daje ukupnu ocjenu od 0 (najbolje) do 100 (najgore) na temelju 23 metodološka pitanja i 109 pokazatelja. Zemlje imaju "slobodne" medije s ocjenama od 0 do 30, "djelomice slobodne", od 31 do 60 i "neslobodne", od 61 do 100.

Hrvatska se u izvještaju posebno ne spominje, ali se u dijelu koji govori o srednjoj i istočnoj Europi te prostoru zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza kaže da je stanje medijskih sloboda ukupno ostalo nepromijenjeno.

Pritom je u nešto slobodnijoj regiji srednje i istočne Europe zabilježen pad medijskih sloboda, dok je napredak zabilježen u Moldaviji te Gruziji i Kirgistanu.

Azerbajdžan, Kazahstan i Rusija ostaju zemlje sa zabrinjavajućim stanjem medijskih sloboda, a značajni negativni trendovi zabilježeni su u Mađarskoj i Ukrajini, navodi se u izvještaju koji je, od 29 zemalja regije, svrstalo Hrvatsku na 12. mjesto.

Od zemalja jugoistočne Europe, ispred Hrvatske je Slovenija na 48. mjestu i rejtingom 25, kao jedina iz regije u kategoriji "slobodnih" zemalja. Srbija je 72. s rejtingom 33, a Crna Gora 80. s rejtingom 37.

Iza Hrvatske su Makedonija i BiH na 96. mjestu i ukupnom ocjenom 48, Albanija 102. s 50 i Kosovo na 104. mjestu s rejtingom 51.

Vrh svjetske ljestvice slobode medija i ove godine drže skandinavske zemlje s Finskom na čelu i ocjenom 10 te Norveškom i Švedskom s ocjenom 11, a začelje pripada Burmi, Eritreji, Libiji, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Sjevernoj Koreji, koja je posljednja na ljestvici s ocjenom 97.

SAD je na 17. mjestu ljestvice s rejtingom 17, Rusija na 173. s rejtingom 81, a Kina 184. s ukupnom ocjenom 85. Među "djelomice slobodnim" zemljama su i tri članice Europske unije - Italija, Bugarska i Rumunjska, navodi se u izvještaju Freedom Housea.

Prema godišnjem izvještaju, od 196 analiziranih zemalja mediji su slobodni u njih 68, djelomično slobodnih je 65, a neslobodnih 63.

Izvor ZaMirZINE

Posljednje

24. studenoga 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 25. studenog

Odlukom Ujedinjenih naroda 1999. godine 25. studenog međunarodno je priznat Dan borbe protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na sestre Mirabal koje je 1960. godine u Dominikanskoj republici dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Sestre Mirabal bile su političke aktivistice koje su svojim revolucionarnim aktivnostima i borbom za pravdu uhićivane više puta. Postale su simbol… Nastavi čitati Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 25. studenog

Više
3. studenoga 2023.
EU konferencija "Zaštita i podrška starijim ženama žrtvama nasilja" u sklopu projekta puSHEd

Konferencija u sklopu projekta "puSHEd - Protect, Understand, Support: Help the Elderly" koja je održana 25. listopada 2023. godine donosi zaključke i ključne informacije koje su obilježile ovu vrijednu inicijativu. Tijekom konferencije, okupili smo stručnjake/inje i organizacije iz područja civilnog društva, sigurnih kuća, domova za starije, medicinske sektore, socijalne radnike/ce, te akademsku zajednicu kako bismo… Nastavi čitati EU konferencija "Zaštita i podrška starijim ženama žrtvama nasilja" u sklopu projekta puSHEd

Više
26. listopada 2023.
Međunarodna završna konferencija projekta [priopćenje za javnost]

Udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran. dana 23. listopada 2023. godine održala je međunarodnu završnu konferenciju projekta „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene“ u Hotelu Academia u Zagrebu s početkom u 12 sati. Konferenciju je otvorila Marina Gombar, voditeljica projekta, koja je pozdravila sve… Nastavi čitati Međunarodna završna konferencija projekta [priopćenje za javnost]

Više
24. listopada 2023.
Izložba u Zagrebu u okviru projekta puSHEd

U zagrebačkom Oktogonu je otvorena izložba u okviru projekta  puSHEd - Protect, Understand, Support: Help the Elderly s porukom “Prijavite one koji obezvrjeđuju zlatne godine”. Izložbom započinje kampanje s ciljem osvještavanja šire javnosti o nasilju nad ženama starije životne dobi. Nasilje, neprimjetno i skriveno, ne prepoznaje se na licima starijih žena, glavnih akterica izložbe “Nasilje u… Nastavi čitati Izložba u Zagrebu u okviru projekta puSHEd

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram