babe@babe.hr
+385 1 4663 666

3. svibnja 2011.

Freedom House: u Hrvatskoj mediji samo djelomično slobodni

Američka neovisna udruga Freedom House, koja prati stanje građanskih sloboda u svijetu, objavila je u ponedjeljak godišnji Izvještaj o slobodi medija u kojem ističe da je 2010. bila godina u kojoj je pristup slobodnim medijima imao najmanji broj ljudi na svijetu u više od deset godina, a Hrvatska je zadržala prošlogodišnje mjesto i ocjenu medijski "djelomično slobodne" zemlje.

U izvještaju "Sloboda medija 2011: Globalno istraživanje neovisnosti medija", koje pokriva 196 zemalja svijeta i odnosi se na 2010., Hrvatska je svrstana na 85. mjesto s rejtingom 41 i statusom zemlje s "djelomično slobodnim" medijima.

Istraživanje je utvrdilo da samo 15 posto svjetskog stanovništva živi u zemljama sa slobodnim medijima, dok 42 posto imaju djelomično slobodne medije, a 43 posto žive u zemljama sa neslobodnim medijima.

Freedom House daje ukupnu ocjenu od 0 (najbolje) do 100 (najgore) na temelju 23 metodološka pitanja i 109 pokazatelja. Zemlje imaju "slobodne" medije s ocjenama od 0 do 30, "djelomice slobodne", od 31 do 60 i "neslobodne", od 61 do 100.

Hrvatska se u izvještaju posebno ne spominje, ali se u dijelu koji govori o srednjoj i istočnoj Europi te prostoru zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza kaže da je stanje medijskih sloboda ukupno ostalo nepromijenjeno.

Pritom je u nešto slobodnijoj regiji srednje i istočne Europe zabilježen pad medijskih sloboda, dok je napredak zabilježen u Moldaviji te Gruziji i Kirgistanu.

Azerbajdžan, Kazahstan i Rusija ostaju zemlje sa zabrinjavajućim stanjem medijskih sloboda, a značajni negativni trendovi zabilježeni su u Mađarskoj i Ukrajini, navodi se u izvještaju koji je, od 29 zemalja regije, svrstalo Hrvatsku na 12. mjesto.

Od zemalja jugoistočne Europe, ispred Hrvatske je Slovenija na 48. mjestu i rejtingom 25, kao jedina iz regije u kategoriji "slobodnih" zemalja. Srbija je 72. s rejtingom 33, a Crna Gora 80. s rejtingom 37.

Iza Hrvatske su Makedonija i BiH na 96. mjestu i ukupnom ocjenom 48, Albanija 102. s 50 i Kosovo na 104. mjestu s rejtingom 51.

Vrh svjetske ljestvice slobode medija i ove godine drže skandinavske zemlje s Finskom na čelu i ocjenom 10 te Norveškom i Švedskom s ocjenom 11, a začelje pripada Burmi, Eritreji, Libiji, Uzbekistanu, Turkmenistanu i Sjevernoj Koreji, koja je posljednja na ljestvici s ocjenom 97.

SAD je na 17. mjestu ljestvice s rejtingom 17, Rusija na 173. s rejtingom 81, a Kina 184. s ukupnom ocjenom 85. Među "djelomice slobodnim" zemljama su i tri članice Europske unije - Italija, Bugarska i Rumunjska, navodi se u izvještaju Freedom Housea.

Prema godišnjem izvještaju, od 196 analiziranih zemalja mediji su slobodni u njih 68, djelomično slobodnih je 65, a neslobodnih 63.

Izvor ZaMirZINE

Posljednje

10. listopada 2024.
Održana prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici"

U sklopu projekta udruge B.a.B.e. koji se provodi uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, održana je prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici". Konferencija je održana 9. listopada 2024. godine u Kući Europe u Zagrebu, s ciljem otvaranja strukturiranog dijaloga s Ministarstvom demografije i […]

Više
27. rujna 2024.
Studijski posjet organizacije FEM Süd

Dana 27. rujna 2024. godine ugostile smo 14 predstavnica organizacijeFEM Süd iz Beča koje su ovim studijskim posjetom obilježile 25 godina postojanja.FEM Süd je zdravstveni centar za žene, roditelje, djevojke i djevojčice koji nudi savjetovanja, radionice i predavanja u vezi psihičkog i tjelesnog zdravlja te seksualnih i reproduktivnih prava. Sastanak je održan s ciljem razmjene […]

Više
23. kolovoza 2024.
Portal Forum.tm donosi priču žrtve online nasilja

Maja Ž. jedna je od mnogih žena koje su prošle pakao online nasilja, no Maja Ž. je i jedna od rijetkih koja u tim traumatičnim okolnostima nije odabrala šutnju, nego borbu. Za Forum.tm ispričala je detalje agonije koju je mjesecima proživljavala i koja je ostavila ozbiljne posljedice na njeno zdravlje. Članak možete pronaći ovdje.  

Više
6. kolovoza 2024.
Prijavi online nasilje na Platformi NEON

U sklopu projekta SURF AND SOUND 2.0 udruga B.a.B.e. i Agencija za elektroničke medije nastavljaju s provođenjem nacionalne kampanje podizanja svijesti o online nasilju prema ženama s ciljem promjene stavova i ponašanja među općom populacijom – pritom ciljajući i na počinitelje i žrtve rodno utemeljenog online nasilja. Online nasilje je jednako stvarno kao i offline. […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram