babe@babe.hr
+385 1 4663 666

7. svibnja 2012.

Ministarstvo socijalne politike i mladih kroji neke čudne samo njima razumljive politike

Nedopustivi potezi pojedinih članova nove Vlade vezani uz socijalnu politiku kojima se grubo povrjeđuje pravo na  zaštitu najranjivijih skupina u hrvatskom društvu te krše temeljni principi odgovornog upravljanja državom u ime svih građanki i građana Republike Hrvatske neugodno su nas iznenandili i usto nam pokazali koliko malo cijene rad organizacija civilnoga društva neke visoko pozicionirane osobe.

Predsjednik Vlade postavio je na čelo Ministarstva za socijalnu politiku i mlade članicu svoje stranke koja niti jedan dan nije radila u sustavu socijalne skrbi (niti bilo gdje drugdje osim u politici, na dobro plaćenim poslovima),  što nam se u začetku nije činilo većim problemom jer smo očekivale da će pri kreiranju politika konzultirati stručne osobe, akademsku zajednicu i civilno društvo -  sve one koji promišljaju i direktno rade na terenu sa siromašnima i socijalno isključenim osobama.

Međutim, dogodilo se vrlo neugodno iznenađenje. Prije tjedan dana organizacije su počele dobivati individualne pozive u Ministarstvo i to na adresu gdje je ostao tek neznatan dio djelatnica bivšeg Ministarstva zdravstva i socijalne politike. Četiri službenice zbijene u malom sobičku tom su nam prigodom uručile papir na kojem je bila ispisana svota koju nam Ministarstvo namjenjuje za treću godinu provedbe trogodišnjih programa i odgovori a i b od kojih je samo jedan trebalo zaokružiti: opcija a) prihvaćamo ponuđena sredstva; b) ne prihvaćamo. Odobrene svote nudile su od 60 do 70% manje sredstava u odnosu na početne dogovorene iznose. Naime, u skladu s JIM-om (Joint Inclusion Memorandum) koji su Vlada RH i Europska komisija potpisale 2007., ondašnje Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, u skladu s odlukom o nužnosti decentralizacije i deinstitucionalizacije socijalnih usluga te poboljšanja njihove kvalitete i razine učinkovitosti,   odlučilo je poduprijeti tri godine aktivnosti udruga koje su se dokazale u svom radu s ranjivim skupinama: osobama s autizmom, djecom s posebnim potrebama, osobama s psihičkom bolesti, starima i bolesnima, ženama i djeci žrtvama nasilja itd. Svake godine trebala se podizati razina usluga a na kraju treće godine, nakon provedene evaluacije, trebalo se ocijeniti kako pojedine usluge uklopiti u cjelokupni sustav socijalne podrške ranjivim skupinama. Sredstva za programe davane su iz prihoda Hrvatske lutrije. Mjesec dana uoči početka provedbe treće godine programa, bez evaluacije, razgovora s pružateljima usluga i korisnicima, jednostranom je odlukom novo Ministarstvo za socijalnu politiku (!) i mlade donijelo odluku o drastičnom rezanju sredstava, bez ikakva ponuđena objašnjenja. A Hrvatska lutrija uprihoduje pritom više sredstava no ikada.

U teškoj ekonomskoj situaciji, kada ni  radno sposobnim i obrazovanim osobama  nije lako preživjeti turbulentna vremena, Ministarstvo je jasno dalo do znanja da se i siromašni  i socijalno isključeni moraju snaći kako znaju i umiju.  Usto je ovakvim postupkom rad organizacija civilnoga društva posve obezvrijeđen a priča o partnerstvu u cijelosti poništena. Vodstvo Ministarstva nije uopće našlo za shodno pozvati nas na razgovor i pojasniti zašto je i kako donosena odluka o rezanju sredstava.

Ministrica je izjavila u prvoj javnoj reakciji nakon oglašavanja udruga kako mora brinuti o novcu poreznih obveznika (!), što bi trebalo značiti da mi neodgovorno trošimo novac na nepotrebne stvari iako je prije početka programa napravljena financijska analiza koja je pokazala kako će se usluge davati na daleko primjereniji način uz bitno manji trošak u odnosu na onaj kad ih pružaju institucije sustava. U drugoj je izjavi, nakon brojnih kritika izrečenih u javnosti, izjavila kako će se osobno založiti da djeca budu zaštićena. Danas doznajemo da je nekoliko organizacija koja se bave djecom s posebnim potrebama pozvala na razgovor i obećala im namicanje potrebnog novca (!).

Može li se ovakvo postupanje smatrati provedbom promišljeno razrađene politike? Otkuda sada odjednom ipak ima novca za pojedine organizacije i njihove aktivnosti? I na osnovi kojih je to kriterija i indikatora promijenjena prvotna odluka?

Ne preostaje nam ništa doli obavijestiti međunarodne institucije o neodgovornom ponašanju Ministarstva za socijalnu politiku i mlade koje bismo radije nazvale Ministarstvom samovolje i bahatosti.

Posljednje

3. prosinca 2024.
Održana druga tematska konferencija pod nazivom “Usklađivanje obiteljskog i radnog života: uloga poslodavaca u stvaranju ravnoteže”

U sklopu projekta udruge B.a.B.e. koji se provodi uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, 29. studenoga 2024. godine u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca održana je druga tematska konferencija pod nazivom ‘Usklađivanje obiteljskog i radnog života: uloga poslodavaca u stvaranju ravnoteže’. Konferencija je okupila brojne stručnjakinje koje su govorile o ovoj aktualnoj temi, a […]

Više
30. studenoga 2024.
Izložba u sklopu kampanje „Ravnopravnost bez izgovora“ u Rijeci

Srdačno vas pozivamo na otvorenje izložbe u sklopu kampanje „Ravnopravnost bez izgovora“, koje će se održati u ponedjeljak, 02. prosinca 2024. na Filozofskom fakultetu u Rijeci (Sveučilišna avenija 4). Izložbu postavlja udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran., a bit će otvorena za posjetitelje/ice do petka, 06. prosinca 2024. Ovom izložbom želimo skrenuti pozornost na problem […]

Više
21. studenoga 2024.
Izložba u sklopu kampanje „Ravnopravnost bez izgovora“ u Valpovu

Srdačno vas pozivamo na otvorenje izložbe u sklopu kampanje „Ravnopravnost bez izgovora“, koja će se održati u ponedjeljak, 25. studenog 2024., u 16:00 sati, u Memorijalnom centru Matija Petar Katančić, Valpovo (Trg kralja Tomislava 12). Izložbu postavlja udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran., a bit će otvorena za posjetitelje/ice do četvrtka, 28. studenog 2024. Ovom […]

Više
24. listopada 2024.
Održana šesta radionica za pravosudne dužnosnike/ce na temu suzbijanja online nasilja nad ženama

Dana 23. listopada 2024. godine, u razdoblju od 9:00 do 15:00 sati, u prostorijama Pravosudne akademije u Zagrebu, Maksimirska cesta 63, održana je šesta radionica za pravosudne dužnosnike/ce u sklopu projekta SURF&SOUND 2.0, s ciljem jačanja kapaciteta za suzbijanje online nasilja nad ženama. Na radionici je sudjelovalo 17 sudionika/ca. Krunoslav Stjepan Rajačić, zamjenik županijskog državnog […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram