U Ljubljani je DCAF (Ženevski centar za demokratski nadzor oružanih snaga) organizirao petodnevni seminar i razmjenu iskustava o učinkovitim sustavima nadzora sigurnosno-obavještajnih agencija u zemljama Zapadnog Balkana i pojedinim zapadnoeuropskim državama (Belgija, Nizozemska, Norveška). Uz razgovor o poztivinim i negativnim iskustvima u pojedinoj uključenoj zemlji, prvenstveno je bio cilj omogućiti članovima kosovskog Parlamenta što širi uvid u problematiku kako bi mogli kreirati vlastiti model učinkovitog nadzora. Njihova je delegacija stoga bila, naravno, i najbrojnija. Uz članove Odbora za nadzor agencija, s Kosova je stigla i predsjednica Odbora za ljudska prava, rodnu ravnopravnost, nestale osobe i peticije, predsjednik Odbora za prava, interese zajednica i povratke, generalni ravnatelj Kosovske obavještajne agencije, glavni revizor te nekoliko zaposlenika/ca Parlamenta i različitih državnih institucija.
Domaćini su predstavili svoj sustav nadzora te omogućili sudionicama/ima da posjete važne institucije – Ministarstvo unutarnjih poslova, Parlament i samu Sigurnosno-obavještajnu agenciju SOVA. Prezentacije su imali Pavel Gantar, bivši predsjednik Parlamenta Slovenije, Andrej Rupnik, bivši ravntelj SOVA-eJurij Ferme, direktor Odjela za kriminalistiku policije, Igor Šoltes, predsjednik Revizorskog suda Slovenije i nekoliko parlamentarnih zastupnika.
Razmjena iskustava pokazala je kako svaka zemlja mora osmisliti mehanizme primjerene vlastitom kontekstu, ali je svugdje jedino važno da se ustanovljenom tijelu omogući neometan rad i nadziranje bez uplitanja denvnopolitičkih partikularnih interesa. Postojeći i predstavljeni modeli (Nizozemska, Norveška, Belgija, Hrvatska, Slovenija) pokazuju različitost načina uspostave i funkcioniranja samih agencija i neovisnih tijela nadzora, ali bi svima trebalo biti zajedničko da vrlo ozbiljno shvaćaju svoj posao, da pri nadzoru nema stranačkih nadmetanja i "prepucavanja" te da parlamenti vrlo ozbiljno razmatraju njihova godišnja izvješća. Posebno se razgovaralo o nadzoru telekomunikacija i financijskog poslovanja agencija. Unatoč potrebi za čuvanjem nekih podataka kao vrlo tajnih (imena agenata/ica i operacija), važno je kvalitetno nadzirati kako se i na što zapravo troše proračunska sredstva.
Uz nezaustavljiv razvoj informacijskih i telekomunikacijskih tehnologija posao nadziranja postaje sve kompleksniji i zapravo su svi postojeći nadziratelji/ce morali priznati kako zasigurno nemaju niti će ikada imati uvid u sve što se događa u njihovim državama glede sigurnono-obavještajnih aktivnosti, ali je nadzor nužan jer se njime ipak ogranićčava moć agencija koje svojim djelovanjem vrlo često zapravo ulaze u područje kršenja temeljnih ljudskih prava. Iako im je to zakonski omogućeno, treba se strogo paziti da u što manjoj mjeri prekoračuju granice svojih ovlaštenja.
I na čelnim pozicijama u sigurnosno-obavještajnom sustavu i u nadzornim tijelima jako je malo žena jer se još uvijek tradicionalno misli kako je sigurnosno-obavještajni rad muški zadatak i dio muške "prirode", ali se i DCAF emancipira pa već drugi put inzistira na dolasku i izlaganjima Sanje Sarnavke, predsjednice Upravnog odbora Kuće ljudskih prava i članice Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija koja je predstavila sustav nadzora u Hrvatskoj i zakonske ovlasti tijela kojega je članica.
Susreti se nastavljaju.