Redoviti sastanak 5 organizacija iz pet zemalja regije (Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska i Srbija) održan je u Dobroti. Sigurna kuća Podgorica, partnerice u projektu, smjestile su nas u Pansion Pana na samoj obali mora pa je rad bio izuzetno ugodan i atmosfera motivirajuća. Ljiljana Raičević i Jovana Hajduković bile su više no izvrsne domaćice. Sve zemlje, osim Bugarske koja još treba organizirati dvije skupine, provele su sve planirane fokus grupe i individualne intervjue pa smo analizirale dobivene informacije. Situacija je u svim zemljama vrlo slična – žrtve fizičkog ili psihičkog nasilja reodvito nemaju nikakva sredstva kojima mogu raspolagati samostalno jer ili ne rade ili moraju polagati račune partnerima i oni donose odluke kako će se novac trošiti. Većina nema na sebe upisano nikakvo vlasništvo, a veliki broj živi u obiteljskoj kući partnerovih roditelja pa u slučaju razvoda nemaju pravo ni na što. Posebno su bile zanimljivi nalazi u fokus grupama sa ženama koje nisu žrtve nasilja. Od prve izjave u kojima su uglavnom govorile kako žive u izuzetno kvalitetnim brakovima ili vezama, tek se detaljnim ispitivanjem utvrđivalo kako je u pogledu raspodjele novca i posjedovanja imovine zapravo situacija vrlo slična onoj iz skupina žrtava nasilja – muškarci imaju u većini slučajeva zadnju riječ kad se odlučuje o velikim kupovinama – izbor auta, televizora, strojeva, uz opravdanje kako se oni ipak u te stvari daleko bolje razumiju. Tek je nekoliko žena jasno dalo do znanja da samostalno raspolaže zarađenim novcem, ravnopravno sudjeluje u donošenju odluka i ne dopušta da im netko drugi određuje kako će raspolagati svojim ili zajedničkim novcem.
Nakon analize istraživanja, dogovarale smo slijed daljnjih aktivnosti. Kvantitativno istraživanje bit će provedeno u rujnu. Srbija je uspjela dogovoriti dobivanje sredstava od UNDP-a, Bosna i Hercegovina od UN Women, a Crna Gora i Bugarska moraju tek pronaći organizaciju ili fondaciju koja će im dati sredstva. Nadaju se kako će uspjeti prije kraja projetka i same provesti u vojim zemljama kvantitativno istraživanje.
Kao gosti u radu su sudjelovali stručnjaci iz crnogorskih institucija – dr.sc. Jovan Kojičić, savjetnik predsjednika Vlade za ljudska prava i zaštitu od diskriminacije te Miroslav Knežević, direktor Centra za posredovanje Podgorica.
U drugom dijelu susreta dogovarale smo ustroj i način daljnjeg razvoja neformalne mreže koju smo uspostavile na početku projekta. Mreža je dobila i ime – Balkan Gender Equality Network; Balkan GEN (Mreža za rodnu ravnopravnost na Balkanu).
Sljedeći susret dogodit će se početkom rujna u Bugarskoj.