Okrugli stol vezan uz projekt Utiranje puta od siromaštva i nasilja ka financijskoj i emocionalnoj stabilnosti održan je 29. lipnja 2012. u Kući ljudskih prava s početkom u 11 sati. Na okruglom stolu uvodničarke su bile: Stella Ronner-Gruba¬č¬ić, veleposlanica Kraljevine Nizozemske u RH; Sanja Crnković Pozaić, stručnjakinja za tržište rada, savjetnica pri Ministarstvu rada i mirovinskog sustava; Ljiljana Špoljarić, HZZ, Područni ured Zagreb; Zvjezdana Bajić Zeljak, predsjednica udruge ZvoniMir Knin; Radmila X., korisnica; Branka Y., korisnica i Sanja Sarnavka, predsjednica udruge BaBe! Nakon uvodnih izlaganja, u raspravu su se uključile i bivše radnice tvornice Kamensko a danas članice udruge Kamensko, predstavnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, predstavnici Općine Gračac.
Projekt je provođen godinu i pol dana zahvaljujući uključivanju Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske u financiranje dijela aktivnosti. Provodio se u pet sredina: Pakrac, Šibenik, Knin, Vukovar i Zagreb. Uz pomoć osobnih asistentica i psihologinja specijaliziranih za poslove profesionalne orijentacije, pomagalo se ženama žrtvama nasilja i dugo nezaposlenim ženama da se ponovno uključe u tržište rada. Sve su žene usto kontinuirano bile korisnice Savjetovališta u kojem su dobivale potrebne pravne savjete i psihološku podršku.
Njena Ekscelencija, gđa. Ronner Grubačić upoznala je prisutne s Matra programom a sam projekt opisala je kao visokovrijedno djelovanje u smjeru povratka na tržište rada dugotrajno nezaposlenih žena žrtava obiteljskog nasilja koje na taj način postaju ponovno aktivne članice društva. Kao najbitniji dio i vrijednost projekta istaknula je suradnju različitih dionika (centri za socijalnu skrb, Hrvatski zavod za zapošljavanje, civilni sektor, lokalna i mjesna uprava). Takva suradnja trebala bi se održati u budućnoti jer je to jedini način da odrađene i buduće aktivnosti projekta dugoročno polučuju rezultate. Zvjezdana Bajić Zeljak, predsjednica udruge Zvonimir, predstavila je rezultate projekta u gradu Kninu i izrazila svoje zadovoljstvo postignutim uspjesima. Posebno je istaknula važnost ponovnog uključivanja žena žrtava obiteljskog nasilja u tržište rada i stjecanje barem relativne ekonomske neovisnoti. Dvije korisnice projekta govorile su o svojim iskustvima i istaknule kako je neprocjenjiva važnost projekta zahvaljujući kojem su se ponovno uključile u tržište rada i izašle iz dugotrajnog kruga obiteljskog nasilja. Danas se osjećaju pripremljenijima i osposobljenima za apliciranje na razne natječaje za radna mjesta. Povećan im je osjećaj osobne vrijednosti i samopoštovanja. Jedna korisnica imala je priliku raditi na nekoliko radnih mjesta, a druga je još uvijek zaposlena i, iako nema idealne radne uvjete, iskazuje vrlo visoko zadovoljstvo činjenicom da privređuje za svoju egzistenciju i egzistenciju svoje djece. Ljiljana Špoljarić iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje smatra bitnim pozitivniom pomakom uvođenje pozicije unutra Zavoda profesionalne osobe koja vodi evidenciju i skrb o nezaposlenim žrtvama nasilja. Pritom su svi podaci o osobama tajni i dostupni samo posebno imenovanim stručnim osobama Zavoda a isključiva im je svrha pružanje konkretne pomoći pri traženju posla i zapošljavanju. Gđa. Špoljarić je opisala ukratko i protokol po kojem se postupa kada se na Zavod prijavi žena žrtva obiteljskog nasilja. Sanja Crnković Pozaić, stručnjakinja za tržište rada, naglasila je neophodnost aktivacijskog pristupa korisnicama. Istaknula je kako su u Hrvatskoj vrlo loše usuglašene potrebe tržišta rada i sustava obrazovanja. Usto ne postoje ni adekvatne dugoročne analize potreba tržišta rada za budućnost, što bi moglo rezultirati novim nestabilnostima i porastom nezaposlenosti. Potrebno je, navela je Crnković Pozaić, aktivirati i poslodavce u smjeru motiviranja za ulaganje u posloprimce jer je ljudski kapital najveći kapital gospodarstva. Bivše radnice Kamenskog vrlo su emotivno govorile o svojoj situaciji i tražile da se institucije angažiraju oko nalaženja posla za sve one koje žele i znaju raditi, ali su ne svojom krivnjom ostale bez posla.
Okrugli stol zaključen je stavljanjem naglaska na nužnost daljnjeg rada na ovom i drugim sličnim projektima, kao i na nužnost ulaganja u ljudski kapital te poticanje sustava cjeloživotnog učenja. Istaknuta je i nužnost stalnog monitoringa i evaluacije svih aktivnosti vezanih uz područje rada i zapošljavanja kako bismo imali bolji uvid i znanje o tome u kojem smjeru treba ulagati daljnji trud i napore.