24. rujna 2013.

Komentar na tekst novinarke Kristine Turčin Kako je nastajao novi Obiteljski zakon i zašto ga sada žele srušiti, objavljen u Jutarnjem listu 21. rujna 2013.

Upozorene na tekst novinarke Kristine Turčin koju već duže vrijeme zovemo glasnogovornicom ministrice Milanke Opačić zbog načina pisanja o temama vezanim uz Ministarstvo socijalne politike i mladih, ovaj put ipak moramo reagirati jer držimo da je prešla sve granice dobrog ukusa i temeljnih načela profesionalnog novinarstva.

Ne ulazeći u priču oko sukoba u akademskoj zajednici, jer je ta zajednica mora razriješiti sama, osvrnut ćemo se na nekoliko teza koja se provlače čitavim tekstom. Iako je novinarka naizgled puna razumijevanja za nevladine udruge, koje, kako ona piše, moraju štititi skupine čije interese zastupaju, ona zapravo potpuno niječe ikakvu važnost njihova rada, a još više nipodaštava njihovu kompetenciju da se stručno uključe u raspravu. Bitno je što govori akademska zajednica, ali zapravo, ni to nije važno, jer je "činjenično" jedini problem zla i konzervativna žena koja je odlučila  rušiti novi Zakon i prije nego što je napisan.

Postavlja se pitanje za koga se zakoni pišu? Zato da bi se sukobljavali konzervativni i napredni dijelovi akademske zajednice ili zato da bi se  građanima i građankama život učinio lakšim, da bi ih se zaštitilo od mogućih povreda ljudskih prava i nepravdi koje ih sustižu?  Kada se oglase udruge koje zastupaju ranjive skupine, kako konstatira novinarka Turčin, nije li to znak da se zakonodavac treba zapitati što nije u redu i kako učinjene propuste  ispraviti? U tekstu se usto niti jednom riječju ne spominju odvjetnice koje su vrlo stručno, na osnovi dugogodišnjeg iskustva, rekle isto što i dio akademske zajednice na koji se novinarka obrušila, isto što i brojne udruge – da je Nacrt Obiteljskog zakona loš, nekonzistentan, nedorađen i nestručno uobličen.

Novinarka nije komentirala činjenicu da je ministrica Opačić, u jeku javne rasprave koja je otvorena nakon objave Teza, u medijima izjavila kako ih kritiziraju udruge koje nemaju pametnijeg posla i ništa ne rade, a odvjetnice se boje da će ostati bez posla jer će novi Obiteljski zakon biti toliko dobar da će nestati potreba za njihovim uslugama! A trebala se zapravo, da se radi o kompetentnoj ministrici, koja zna što javna rasprava znači, zahvaliti svima koji žele da Zakon bude što kvalitetniji pa su uložili znatan trud i vrijeme da Teze pročitaju i pokušaju ih razumjeti. Novinarka nije niti spomenula da je vrlo čudno kad se javna rasprava, sada već o Nacrtu Obiteljskog zakona, organizira tijekom kolovoza, mjeseca u kojem je tradicionalno čitava Hrvatska na godišnjim odmorima. A zašto i bi, kad ona voli ministricu i zna kako ona ne može pogriješiti!

Posebno je dojmljiv kraj teksta,  čiji je dio posebno istaknut i okvirom, gdje ministrica Opačić podsjeća Sabor i javnost da porezni obveznici izdvajaju za plaće akademske zajednice koja, eto, nezahvalna kakva već jest, neodgovorno kritizira njezin ingeniozni plan izmjena Obiteljskog zakona i reketari osobe koje je ona izabrala. Jer, zaboga,  ministrica Milanka Opačić,  na to ima pravo. Za teški trudbenički život Milanke Opačić nikome nije žao izdvojiti sredstva, ali moramo razmisliti hoćemo li i dalje financirati tu nezahvalnu akademsku zajednicu, odnosno onaj dio profesora/ica  koji se usuđuje ne podržati njezin Nacrt Obiteljskog zakona.

O radu ministrice Milanke Opačić i posljedicama njezina vođenja Ministarstva socijalne politike i mladih mogle bismo napisati omanji roman, ali to neće pokolebati Jutarnji list i novinarku Turčin da nastave pisati panegirike svojoj voljenoj.

Za posipanje pepelom i objektivnu analizu bit će vremena kad Milanka Opačić više ne bude ministrica i potpredsjednica Vlade. A to će se, sigurne smo, ipak jednog  dana dogoditi ma koliko je to novinarki Turčin sada teško zamisliti.     

      

Za B.a.B.e.

Sanja Sarnavka       

 

 

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
13. rujna 2023.
FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram