Kuća ljudskih prava Zagreb organizirala je 12. svibnja 2014. Okrugli stol "Stanje ljudskih prava u 2013. godini" na kojem je predstavila svoj Izvještaj o stanju ljudskih prava u Republici Hrvatskoj za 2013. godinu.
Izvještaj Kuće ljudskih prava, koji je nastao u sklopu djelovanja Centra znanja za društveni razvoj u području promicanja i zaštite ljudskih prava predstavile su urednice na konferenciji za novinare/ke. Zatim su autori, autorice te suradnici i suradnice iz organizacija civilnog društva debatirali na panelu posvećenom kršenjima ekonomskim i socijalnim pravima u 2013. godini s naglaskom na položaj ranjivih skupina - mladih, žena, nacionalnih manjina i beskućnika te panelu o kršenjima prava osoba u psihijatrijskim ustanovama u 2013. godini.
Na Okruglom stolu sudjelovali su građani i građanke, predstavnici/e organizacija civilnog društva, Pučka pravobraniteljica Lora Vidović i zamjenici te predstavnici Ureda Pučkog pravobranitelja, predstavnik Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba, članica Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Sabora RH, mediji i brojni drugi.
Predsjednica Kuće ljudskih prava i predsjednica B.a.B.a Sanja Sarnavka je tijekom Okruglog stola istaknula kako je stanje ljudskih prava u Hrvatskoj loše te da će iduća godina biti i gora jer još uvijek nemamo političare i političarke koji se bave i žive s građanima i građankama čije interese trebaju zastupati, već imamo političke stranke koje žive u virtualnom svijetu u kojima je njima relativno dobro.
"U prosincu prošle godine na Zavodu za zapošljavanje registrirano je 363 411 nezaposlenih osoba, no ta brojka je veća, jer velik broj ljudi ni ne odlazi na Zavod i tamo se više ni ne prijavljuje", istaknula je Sarnavka te dodala da u kontekstu ekonomske moći građana i građanki Hrvatska stoji na samom dnu u Europskoj Uniji.
"Socijalna slika Hrvatske je katastrofalna, a o tome govori podatak da je u posljednjih trinaest godina samo jedan beskućnik u Splitu dobio socijalni stan. Nemamo dovoljno smještaja za beskućnike, nemamo dovoljno pučkih kuhinja i najstrašnije je da ako ne živite u Zagrebu ili u dijelu Istre, u startu ste diskriminirani, jer usluge koje postoje u Zagrebu nisu dostupne u manjim sredinama", naglasila je.
Kao pozitivan primjer navela je Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, ali njegova provedba nije moguća, jer Ministarstvo pravosuđa još uvijek nije raspisalo natječaj o podjeli sredstava kojim bi se krenulo u podjelu pravne pomoći, što posljedično znači da velik broj građana i građanki ne može ostvariti svoja prava jer nemaju pristup pravosuđu.
Ujedno je istaknula i donošenje štetnog Zakona o radu kojim se teži felksibilizaciji tržišta, a kojom radnik postaje roba koju treba kupiti po što jeftinijoj cijeni i što više eksploatirati.
Posebno zabrinjavajućim Sarnavka smatra činjenicu da se danas psihijatrija koristi kao prijetnja osobama da izražavaju svoje stavove i mišljenje. "To je odlika totalitarnih režima, no danas imamo bezbroj takvih slučajeva", rekla je.
Također smatra vrlo zabrinjavajućim referendum o braku udruge U ime obitelji, gdje je većina iskoristila svoje pravo da umanji prava manjine, umjesto da skrbi o manjinama i njihovim pravima. Referendum o ćirilici također smatra problematičnim, jer u cjelini potire već postignutu visoku razinu prava nacionalnih manjina, a krivce pronalazi u političkoj eliti koja nije reagirala i poslala referendumsko pitanje na ocjenu ustavnosti.
"Nije dobro, jako malo pažnje se posvećuje ljudskim pravima, vrlo smo nezadovoljni. Nažalost ljudska prava su zadnja od tema o kojima se javno raspravlja i vrlo rijetko ćemo čuti da se u vrhu politike razgovara o njima. Situacija će biti sve teža i gora i svi zajedno moramo nešto poduzeti da se situacija promjeni", zaključno je ustvrdila Sarnavka.
Izvještaj o stanju ljudskih prava u Republici Hrvatskoj za 2013. godinu moguće je preuzeti na kraju ovog teksta.