babe@babe.hr
+385 1 4663 666

21. svibnja 2014.

Šutnja o Zakonu o radu i odgovornost akademske zajednice

Priopćenje za javnost Ženske fronte za radna i socijalna prava

Zagreb, 21. svibnja 2014.

Ženska fronta za radna i socijalna prava je prije mjesec dana uputila zahtjev Klubovima saborskih zastupnika da javno izraze svoj stav o Zakonu o radu, te o našim konkretnim prijedlozima na pojedine članke Zakona.
Iako je Ženska fronta time pokušala aktivirati hrvatsku političku elitu ne bi li na taj način izazvala pomak prema vraćanju ove važne rasprave u javni prostor, te kako bi konačno otpočeo razgovor utemeljen na konzistentnim argumentima i valjanim podacima i analizama, to se nije dogodilo. Štoviše, kada je riječ o ocjeni razine trenutnog stanja demokracije u pregovorima između dvaju čitanja, ona nikad nije bila niža. Svjedočimo kroničnom izostanku zdrave i razvijene deliberacije koja je nadomještena ni manje ni više nego tajnim pregovorima i šutnjom Vlade, poslodavaca i sindikata, uslijed čega nam - posve necinično - preostaje fantazirati i spekulirati o tijeku pregovora o kojima ovisi naša egzistencija, naša radna i socijalna budućnost.
S obzirom na medijsku šutnju o pregovorima, preostaje nam osloniti se na loše iskustvo koje nam govori da su temeljni zakoni nerijetko velikodušno predočeni javnosti netom prije ljetne stanke koja uvijek negativno utječe na organiziranje strukturiranog pritiska na Vladu. Uz to, veoma je izgledno da trenutnom otezanju doprinosi koncentracija Vlade na EU izbore, u koje nedvojbeno ulažu više kapaciteta nego u zaštitu radnica i radnika preko ZOR-a.
Ovom izjavom Ženska fronta za radna i socijalna prava ujedno želi skrenuti pažnju i na ulogu akademske zajednice u procesu donošenja novog ZOR-a. Umjesto da se oglasi u borbi za očuvanje materijalnih i socijalnih prava radnica i radnika, upravo suprotno i zabrinjavajuće ona je aktivna na posve drugoj razini. Prešutno i očigledno s odobravanjem ustupa vlastite kadrove koji svojim savjetodavnim ulogama legitimiraju poredak koji štiti interese kapitala, iako su kao sveučilišni profesori plaćeni od javnog novca. Riječ je, primjerice, o iznimno uspješnoj suradnji tzv. ekonomskih i pravnih eksperata i Hrvatske udruge poslodavaca, o stručnjacima koji savjetuju Ministarstvo rada i mirovinskog sustava koji se potom udružuju s bankarskim sektorom, javno zagovarajući rizične proizvode financijske industrije za "korisne" projekte i neodrživu investicijsku klimu. Hrvatska tu nije nikakva iznimka, takvu prodaju akademske zajednice i njeno skladno savezništvo s akterima spomenutim u prethodnoj rečenici u svjetskoj smo povijesti susretali kad god su se kršila materijalna i socijalna prava destrukcijom i reformama zakona koji su se ticali radništva.
I dok se ovih dana oni najobespravljeniji guše u poplavama, a sutra kada se voda spusti, neće imati sredstava za održavanje golog života i uspostavu normaliziranog početka jer nisu dovoljno fleksibilni, efikasni, poduzetni ili prilagodljivi tržišnoj bujici, za to vrijeme na suhom tlu, iza zatvorenih vrata veliki umovi kroje još jedan zakon koji će biti odgovoran za buduće generacije potplaćenih radnika i radnica. Samo zajedničkim, strukturiranim pritiskom možemo pokušati spriječiti manipulativnu objavu Zakona pred ljeto kako bismo izbjegli imobilizaciju organizirane reakcije, a time i zakočili zacrtanu, sigurnu i nesmetanu formalizaciju fleksibilizacije radnog zakonodavstva.
Ženska fronta za radna i socijalna prava poziva saborske zastupnike i zastupnice da pročitaju primjedbe sindikata i civilne scene na prijedlog izmjena Zakona o radu, a osobito nekorumpirane dijelove akademske zajednice da budu na čelu javne rasprave o društvenom smjeru koji diktira liberalizacija i prekarizacija tržišta rada, te da otvore pitanje komodifikacije struke naspram njezine autonomije.

***
Žensku frontu za radna i socijalna prava čine: Autonomna ženska kuća Zagreb, Babe, BRID, Centar za ženske studije, CESI, Kontra, Koordinacija žena HURS-a, Odbor žena NHS-a, Roda, ROSA (Centar za žene žrtve rata), Sindikat trgovine Hrvatske, Sindikat umirovljenika Hrvatske, Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga, Za rad spremne, Ženska mreža Hrvatske, Ženska sekcija SSSH.

Posljednje

10. listopada 2024.
Održana prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici"

U sklopu projekta udruge B.a.B.e. koji se provodi uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, održana je prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici". Konferencija je održana 9. listopada 2024. godine u Kući Europe u Zagrebu, s ciljem otvaranja strukturiranog dijaloga s Ministarstvom demografije i […]

Više
27. rujna 2024.
Studijski posjet organizacije FEM Süd

Dana 27. rujna 2024. godine ugostile smo 14 predstavnica organizacijeFEM Süd iz Beča koje su ovim studijskim posjetom obilježile 25 godina postojanja.FEM Süd je zdravstveni centar za žene, roditelje, djevojke i djevojčice koji nudi savjetovanja, radionice i predavanja u vezi psihičkog i tjelesnog zdravlja te seksualnih i reproduktivnih prava. Sastanak je održan s ciljem razmjene […]

Više
23. kolovoza 2024.
Portal Forum.tm donosi priču žrtve online nasilja

Maja Ž. jedna je od mnogih žena koje su prošle pakao online nasilja, no Maja Ž. je i jedna od rijetkih koja u tim traumatičnim okolnostima nije odabrala šutnju, nego borbu. Za Forum.tm ispričala je detalje agonije koju je mjesecima proživljavala i koja je ostavila ozbiljne posljedice na njeno zdravlje. Članak možete pronaći ovdje.  

Više
6. kolovoza 2024.
Prijavi online nasilje na Platformi NEON

U sklopu projekta SURF AND SOUND 2.0 udruga B.a.B.e. i Agencija za elektroničke medije nastavljaju s provođenjem nacionalne kampanje podizanja svijesti o online nasilju prema ženama s ciljem promjene stavova i ponašanja među općom populacijom – pritom ciljajući i na počinitelje i žrtve rodno utemeljenog online nasilja. Online nasilje je jednako stvarno kao i offline. […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram