Donator: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Naziv projekta: Institucionalna podrška
Trajanje projekta: 01.01.2014.-31.12.2016.
Donator: Europska unija
Naziv projekta: Žene na tržištu rada-procjena utjecaja roda
Trajanje projekta: 01.2015.-01.2017.
Opis projekta:
Udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Fakultetom političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, udrugom VIMIO iz Vukovara, udrugom Legalina iz Gračaca i Gradom Zagrebom provodila je projekt "Žene na tržištu rada-procjena utjecaja roda" u trajanju od 24 mjeseca. Opći cilj projekta je bio pridonijeti jačanju uloge zagovaračkih aktivnosti organizacija civilnog društva (OCD) usmjerenih na opću transparentnost, otvorenost i dobro upravljanje hrvatske javne uprave na polju rodne ravnopravnosti, osobito onih politika koje pridonose stvaranju pozitivnog okruženja za žene na tržištu rada.
Aktivnosti su bile podijeljene u 5 skupina: 1) istraživanje i procjena utjecaja roda svih politika koje utječu na pristup žena tržištu rada; 2) jačanje kapaciteta za donošenje rodno osviještenih politika; 3) praćenje i zagovaranje u lokalnim zajednicama; 4) prijenos znanja i primjera dobre prakse; 5) vidljivost – produkcija medijskih sadržaja.
Istraživanje politika usklađivanja obiteljskih obveza i plaćenog rada u Hrvatskoj provedeno je tijekom 2015. godine i obuhvatilo je nekoliko istraživačkih aktivnosti: mapiranje i analiza postojećeg zakonodavnog okvira (30 dokumenata) te prikupljanje službenih podataka i statistike; intervjui s lokalnim i nacionalnim dionicima (Zagreb, Slavonski Brod, Bukovlje, Metković, Varaždin, Gračac, Zadar); anketa s gradovima i općinama o aktivnostima koje poduzimaju kako bi roditeljima pomogli da što uspješnije usklade plaćeni rad i obiteljske obaveze; te istraživanje kućanstava – perspektiva građana/ki o usklađivanju radnih i obiteljskih obveza i potpori koju u tome dobivaju od jedinica lokalne samouprave.
Na temelju provedenog istraživanja izrađen je program radionica jačanja kapaciteta za praćenje i evaluaciju politika i mjera vezanih uz rodnu ravnopravnost, rodno osviještene politike i položaj žena na tržištu rada. Tijekom 2016. godine održano je 28 radionica, koje su bile namijenjene organizacijama civilnog društva, sindikatima, političkim strankama i županijskim povjerenstvima za ravnopravnost spolova. Održano je i 6 radionica jačanja kapaciteta za uvođenje načela procjene utjecaja roda u javne politike, koje su bile namijenjene predstavnicima lokalne samouprave, a održane su u dva ciklusa – na početku i kraju projekta, u Zagrebu, Gračacu i Vukovaru.
Kako bi se potaknulo praćenje i evaluacija politika na lokalnoj razini te suradnja između različitih dionika (od organizacija civilnog društva i zainteresiranih građana/ki do predstavnika lokalne i regionalne vlasti, institucija i javnih ustanova), u Zagrebu, Gračacu i Vukovaru oformljene su neformalne koalicije koje su raspravljale u situaciji i problemima u lokalnoj zajednici te razmatrale moguće oblike djelovanja za promicanje rodno osviještenih politika. Koalicije su izradile 4 analize mjera/politika (na nacionalnoj i lokalnoj razini) koje se tiču položaja žena na tržištu rada i/ili rodne ravnopravnosti. Analiza izbornih programa političkih stranaka objavljena je u brojnim medijima.
U prosincu 2016. objavljena je publikacija "Žena, majka, radnica: Usklađivanje obiteljskih obaveza i plaćenog rada u Hrvatskoj" koja sadrži rezultate istraživanja provedenog u sklopu projekta tijekom 2015. godine te pregled postojećih mjera politika usklađivanja obiteljskih i poslovnih obaveza u RH.
Publikacija je predstavljena na regionalnoj konferenciji održanoj 7. prosinca u Zagrebu na kojoj su sudjelovale izlagačice iz Hrvatske, Srbije, BiH i Slovenije. Osim toga, publikacija je dijeljena na projekcijama dokumentarnog filma "Svemu unatoč: 4 priče o ženama" u Zagrebu, Gračacu i Vukovaru. Film je snimljen u suradnji s Televizijom Student i donosi priče o 4 žene koje su se izborile za svoje mjesto na tržištu rada, a emitiran je i na HRT4 te dostupan online. Televizijska emisija u trajanju od pola sata također je nastala u suradnji s Televizijom Student, a gošće su bile Željka Kamenov (FFZG), Nataša Novaković (HUP) i Tina Tešija (BRID). U suradnji s Radio Studentom snimljeno je i emitirano ukupno 6 emisija u trajanju od pola sata, a u studentskim novinama Global objavljeno je 10 članaka koji su se bavili temom položaja žena na tržištu rada.
Rezultati projekta uključuju provedenu procjenu utjecaja roda politika i zakona koji utječu na pristup žena tržištu rada (R1); kreirane smjernice i indikatore za dugoročnu procjenu utjecaja roda (R2); podignute kapacitete OCD-a i državnih/javnih tijela na lokalnoj i nacionalnoj razini za kreiranje rodno osviještenih politika (R3); uspostavljene standarde, načela i deliberativne mehanizme za unaprjeđenje politika i mjera koje utječu na položaj žena na tržištu rada (R4); te prenešena znanja i primjeri dobrih praksi svim relevantnim i zainteresiranim dionicima (R5).
Donator: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Naziv projekta: Institucionalna podrška
Trajanje projekta: 01.01.2014.-31.12.2016.
Donator: Europska komisija
Ugovorno tijelo: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Naziv projekta: Uključivanje + uživanje = zapošljavanje /
Involvement + Enjoyment = Employment
Trajanje projekta: 11. 03.2014.-10.03.2016.
Opis projekta:
Udruga B.a.B.e. započela je provedbu projekta "Uključivanje+uživanje=zapošljavanje" 11. ožujka 2014.godine, s Kućom ljudskih prava Zagreb, Europskim domom Vukovar, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, područni ured Vukovar i Centrom za socijalnu skrb Županja, kao suprijaviteljima. Projekt će trajati 24 mjeseca, a sufinanciran je od strane Europske Unije iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Ugovorno tijelo je Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Podrška programima organizacija civilnog društva aktivnih u području volonterstva za jačanje gospodarske i socijalne kohezije, dok je mjesto provedbe projekta Vukovarsko-srijemska županija.
Glavni cilj projekta je zadovoljiti potrebe lokalne zajednice na način da se stvore održivi gospodarski i socijalni uvjeti kroz osnivanje Volonterskog centra u Vukovaru i poticanje volontiranja na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou radi lakšeg zapošljavanja, posebno socijalno ugroženih skupina (nacionalne manjine, mladi bez radnog iskustva ili dugotrajno nezaposleni, osobe starosti 55 godina i više, dugotrajno nezaposlene osobe, invalidne osobe…).
Donator: Mediterranean Women's Fund
Naziv projekta: Savjetovalište za prevenciju i suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja
Trajanje projekta: 08.2014. - 07.2015.
Opis projekta:
Osnovni cilj programa je kroz izravnu komunikaciju s građankama i građanima kroz pružanje pravne i psihološke pomoći utvrditi manjkavosti u postojećem zakonodavnom okviru i/ili provedbi od strane institucija i kontinuirano pronalaziti inovativna rješenja u premošćivanju uočenih manjkavosti.
Donator: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Naziv projekta: Savjetovalište za prevenciju i suzbijanje svih oblika nasilnog ponašanja u obitelji i zaštitu od diskriminacije drugih socijalno ugroženih skupina
Trajanje projekta: 01.06.2014.-31.05.2015.
Opis projekta:
Programom Savjetovalište za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i zaštitu od diskriminacije drugih socijalno ugroženih skupina se prvenstveno želi poduprijeti razvoj dopunskih i izvaninstitucionalnih usluga onima koje pružaju državne institucije u području socijalne skrbi u skladu s načelima dobro oblikovanih usluga utemeljenih na potrebama korisnica/ka kao i principima dobre prakse djelovanja u slučaju nasilja u obitelji. Programom bi se također osigurao širi spektar mogućnosti pri izboru usluga uz princip integracije usluga te učinkovitije rješavanje problema žrtava nasilja.
Kako bi se rasteretile ustanove socijalne skrbi i individualizirao pristup osobama u potrebi, kroz program ćemo osigurati niz međusobno povezanih aktivnosti i usluga, a ujedno doprinijeti i jačanju kapaciteta svih dionika sustava. Među uslugama koje pružamo su pružanje pravnih savjeta putem SOS telefona, web stranice, elektronske i klasične pošte te osobnim kontaktima; odvjetničko savjetovanje te zastupanje socijalno depriviranih osoba; pružanje psiholoških savjetodavnih i psihoterapijskih usluga (grupno/individualno savjetovanje u kriznim situacijama i u situacijama u kojima je potrebno intenzivnije raditi sa žrtvom, te dodatno kroz ciljana tematska interaktivna predavanja.
Donator: Europska komisija
Ugovorno tijelo: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Naziv projekta: Djelujemo lokalno, ali jasno, kompetentno i glasno/ LOCAL, but STRONG, COMPETENT and VOCAL
Trajanje projekta: 11.2.2014. - 10.04.2015.
Opis projekta:
U partnerstvu s lokalnim udrugama Legalina i Mladi u EU, B.a.B.e. su provodile aktivnosti u Gračacu, Šibensko-kninskoj i Zadarskoj županiji. Temeljni cilj projekta bio je podizanje razine znanja i vještina lokalnih OCD-a u javnom zagovaranju i utjecanju na politike kako bi se uspostavili održivi i kvalitetni procesi donošenja odluka kojima se omogućuje lakše zapošljavanje i socijalno uključivanje nezaposlenim mladim osobama, ženama i osobama s invaliditetom. Uz niz edukativnih radionica, središnja aktivnost bila je organiziranje medijske kampanje i Sajma kreativnih ideja na kojem su bili predstavljeni uspješni i inovativni poduzetnički poduhvati kreativnih građana i građanki iz čitave Hrvatske.
Link na stranicu projekta: http://babe.hr/sajamkreativnihideja