13. rujna 2023.

FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju i rizik te ih isključuje iz digitalnog društva.  Države EU trebaju svakom osigurati pristup javnim uslugama. Starije osobe moraju biti u mogućnosti izabrati kako pristupaju javnim uslugama i dobiti pomoć za učenje digitalnih vještina.

U Europi starenje populacije je sve veće, dok naša društva postaju sve više digitalizirana. Mnoge javne usluge dostupne su online, a sve veći broj je onih koje se digitaliziraju.

Statistički podaci međutim pokazuju da samo jedna od četiri osobe u EU u dobi između 65 i 74 godine ima osnovne digitalne vještine. Slijedom toga, može se zaključiti da su u našim digitalnim društvima starijoj populaciji uskraćena njena temeljna prava poput pristupa zdravstvenim uslugama, ili online pristup mirovinama.

FRA izvještaj pod nazivom “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu” pokazuje da zakonodavstvo u zemljama EU često ne prepoznaje rizik digitalnog isključivanja i ne bavi se preprekama na koje nailaze starije osobe

Da bi svima osigurale pristup javnim uslugama, potrebno je obratiti pozornost na sljedećih nekoliko ključnih činjenica:

  • Jednaki prisup pristup javnim uslugama kao što su mirovine ili socijalna davanja je temeljeno pravo. Države bi trebale garantirati starijim ljudima pristup sve većem broju digitaliziranih javnih usluga.
  • Uključivanje i sudjelovanje – starije osobe nisu uvijek uključene u razvoj i osmišljavanje digitalnih usluga. Države EU bi trebale osigurati doprinos starijih osoba razvoju digitalnih usluga u skladu s njihovim potrebama.
  • Nove digitalne vještine – nemaju svi potrebne vještine i resurse za korištenje digitalnim alatima. Da bi izbjegli digitalno isključivanje, države EU mogu koristiti EU fondovi za pomoć starijim osobama da poboljšaju svoju digitalnu pismenost.
  • Borba protiv diskriminacije temeljem dobi (ageism) - diskriminacija po dobi pogađa želju i spremnost starijih da se uključe u moderne tehnologije. Države bi trebale poticati učenje među vršnjacima i međugeneracijsku obuku te izbjegavati dobno-diskriminirajući jezik.
  • Inkluzivno prikupljanje podataka– na razini EU nema podataka o digitalnoj pismenosti osoba iznad 74 godine života iako će to biti skupina koja će predstavljati 20% populacije 2050. godine. Podatke o toj skupini potrebno je sistematski prikupljati.

Izvještaj FRA dostupan je na sljedećoj poveznici: Fundamental rights of older people: ensuring access to public services in digital societies | European Union Agency for Fundamental Rights (europa.eu)

U izradi izvještaja za Republiku Hrvatsku sudjelovale su članice udruge B.a.B.e. te je dostupan na poveznici: hr-ageing_in_digital_societies-country_report.pdf (europa.eu)

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
29. svibnja 2023.
Konferencija „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života – strukturirani dijalog o demografskim trendovima i potrebama“

Dana 24. svibnja 2023. godine u organizaciji udruge B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran. i Mreže mladih Hrvatske održana je konferencija pod nazivom „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života – strukturirani dijalog o demografskim trendovima i potrebama“. Konferencija je održana uživo u Hotelu Academia u Zagrebu, a dio je projekta “Utjecaj javnih politika […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram