29. svibnja 2023.

Konferencija „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života – strukturirani dijalog o demografskim trendovima i potrebama“

Dana 24. svibnja 2023. godine u organizaciji udruge B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran. i Mreže mladih Hrvatske održana je konferencija pod nazivom „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života – strukturirani dijalog o demografskim trendovima i potrebama“. Konferencija je održana uživo u Hotelu Academia u Zagrebu, a dio je projekta “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene”. Ciljevi konferencije bili su predstaviti na dokazima utemeljene i izrađene smjernice za razvoj javnih politika, potom otvoriti prostor dijaloga poslodavaca/ki, radnika/ica i ostalih za senzibilizaciju i potrebe uravnoteživanja privatnog i poslovnog, zatim istaknuti važnost uključivanja i aktivnog doprinosa svih članova/ica kućanstava u raspodjeli kućanskih poslova, mentalnog rada te brige o djeci i starijima te graditi zaključke i zagovaračke strategije utemeljene na stvarnim potrebama onih na koje se javne politike najviše odnose.

Tanja Štampar, voditeljica projekta, predstavila je prisutnima ciljeve i aktivnosti projekta, nakon čega se osvrnula na dosadašnje rezultate projekta, pri čemu je poseban naglasak stavila na tematsku mrežu partnera 4. smjena – nevidljivi rad, kampanju „JutrosSamStala te istraživačku dionicu projekta. Na konferenciji su premijerno prikazana i dva video spota izrađena u okviru projekta, a koji se odnose na mentalni rad i očinski dopust.

Uvodne govore i izlaganja održale su Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. Margareta Mađerić osvrnula se na teme mentalnog rada i potrebe usklađivanja obiteljskog i radnog života te je istaknula napore Vlade Republike Hrvatske u kontekstu unaprjeđenja radnog zakonodavstva, usklađivanja s europskim direktivama i inovativnih modela rada. Višnja Ljubičić predstavila je rezultate vlastitih projekata i istraživanja koji su se fokusirali na temu usklađivanja obiteljskog i radnog života, pri čemu je istaknula kako najviše pritužbi zaprima u području tržišta rada, slijedom čega je potrebno raditi na etičkoj poslovnoj kulturi i boljoj primjeni zakona.

Suzana Kunac, Peta disciplina, predstavila je smjernice (kreirane u sklopu projekta) za razvoj javnih politika usklađivanja obiteljskog i poslovnog života s primijenjenim standardima kvalitete utemeljenih na dokazima. Predstavljene smjernice odnose se na sljedeća područja: 1. donošenje sveobuhvatne demografske javne politike s jasnim okvirom usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obaveza muškaraca i žena, 2. dostupnost, slobodna mjesta, radno vrijeme i visina cijene jaslica i vrtića, 3. očinski i roditeljski dopust, uzimanje bolovanja kada je dijete bolesno, 4. programi produženog i cjelodnevnog boravka za djecu do 12 godina, 5. dekonstrukcija rodnih stereotipa u sekundarnoj socijalizaciji kao preduvjet ravnopravnosti spolova i usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obaveza muškaraca i žena te 6. usklađivanje poslovnog i obiteljskog života muškaraca i žena.

Nakon uvodnih govora i predstavljanja smjernica, uslijedila su dva tematska panela popraćena raspravom. Prvi panel nosio je naziv Potrebe i senzibilizacija poslodavaca kao aktera za postizanje ravnoteže obiteljskog i radnog života, a u panelu su sudjelovali: Željka Josić, državna tajnica u Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade, Ivana Matić, osnivačica Women in Adria i članica Upravnog odbora udruge Glasa poduzetnika te Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika. Panel je moderirala Donna Diana Prćić. Na panelu je bilo govora o sljedećim pitanjima: koliko je tržište rada Republike Hrvatske prilagođeno da očevi u jednakoj mjeri kao i majke koriste dostupne dopuste, na koje izazove poslodavci/ke nailaze prilikom odlaska radnika/ca na roditeljske dopuste, što bi poslodavce/ke dodatno potaknulo na razvoj kulture korištenja roditeljskih dopusta, osobito kod muških radnika i slično.

Drugi panel nosio je naziv Očev dopust – demografski trendovi i beneficije za djecu, a moderirala ga je Antonia Rukavina. Na panelu su sudjelovali: Anamarija Sočo, predsjednica udruge Status M, Jasminka Brstilo, Služba za podršku roditeljstvu iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Darko Šeperić, Izvršni tajnik za javne politike, projekte i edukaciju iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske te Matija Švaljek, otac i suprug. Pitanja o kojima se raspravljalo na drugom panelu bila su sljedeća: koliko je usklađivanje Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama doprinijelo povećanju broja osoba koje koriste očinski dopust, koje su dokazane beneficije korištenja roditeljskih dopusta od strane očeva, na koje izazove nailaze očevi pri korištenju roditeljskih dopusta i slično.

Konferencija je dio projekta “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene”  čije provođenje je započelo 28.10.2020. godine te traje 36 mjeseci. Vrijednost projekta je 3.599.941,69 HRK, od čega se iz državnog proračuna RH financira 15%, a iz Europskog socijalnog fonda 85%. Projekt ima za cilj osnažiti organizacije civilnog društva uključene u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom, te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga sa svrhom razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika, prilagođenih kulturnim specifičnostima pojedine regije, kako bi se doprinijelo usklađivanju privatnog i poslovnog života građana i građanki RH. Nositelj projekta su udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran., a partneri na projektu su: Sveučilište u Zadru, Grad Novska, Vukovarsko - srijemska županija, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRIter, Udruga 'HERA' Križevci - Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga "IZVOR", Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine - organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske.

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
13. rujna 2023.
FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram