Dana 24. svibnja 2023. godine u organizaciji udruge B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran. i Mreže mladih Hrvatske održana je konferencija pod nazivom „Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života – strukturirani dijalog o demografskim trendovima i potrebama“. Konferencija je održana uživo u Hotelu Academia u Zagrebu, a dio je projekta “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene”. Ciljevi konferencije bili su predstaviti na dokazima utemeljene i izrađene smjernice za razvoj javnih politika, potom otvoriti prostor dijaloga poslodavaca/ki, radnika/ica i ostalih za senzibilizaciju i potrebe uravnoteživanja privatnog i poslovnog, zatim istaknuti važnost uključivanja i aktivnog doprinosa svih članova/ica kućanstava u raspodjeli kućanskih poslova, mentalnog rada te brige o djeci i starijima te graditi zaključke i zagovaračke strategije utemeljene na stvarnim potrebama onih na koje se javne politike najviše odnose.
Tanja Štampar, voditeljica projekta, predstavila je prisutnima ciljeve i aktivnosti projekta, nakon čega se osvrnula na dosadašnje rezultate projekta, pri čemu je poseban naglasak stavila na tematsku mrežu partnera 4. smjena – nevidljivi rad, kampanju „JutrosSamStala te istraživačku dionicu projekta. Na konferenciji su premijerno prikazana i dva video spota izrađena u okviru projekta, a koji se odnose na mentalni rad i očinski dopust.
Uvodne govore i izlaganja održale su Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. Margareta Mađerić osvrnula se na teme mentalnog rada i potrebe usklađivanja obiteljskog i radnog života te je istaknula napore Vlade Republike Hrvatske u kontekstu unaprjeđenja radnog zakonodavstva, usklađivanja s europskim direktivama i inovativnih modela rada. Višnja Ljubičić predstavila je rezultate vlastitih projekata i istraživanja koji su se fokusirali na temu usklađivanja obiteljskog i radnog života, pri čemu je istaknula kako najviše pritužbi zaprima u području tržišta rada, slijedom čega je potrebno raditi na etičkoj poslovnoj kulturi i boljoj primjeni zakona.
Suzana Kunac, Peta disciplina, predstavila je smjernice (kreirane u sklopu projekta) za razvoj javnih politika usklađivanja obiteljskog i poslovnog života s primijenjenim standardima kvalitete utemeljenih na dokazima. Predstavljene smjernice odnose se na sljedeća područja: 1. donošenje sveobuhvatne demografske javne politike s jasnim okvirom usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obaveza muškaraca i žena, 2. dostupnost, slobodna mjesta, radno vrijeme i visina cijene jaslica i vrtića, 3. očinski i roditeljski dopust, uzimanje bolovanja kada je dijete bolesno, 4. programi produženog i cjelodnevnog boravka za djecu do 12 godina, 5. dekonstrukcija rodnih stereotipa u sekundarnoj socijalizaciji kao preduvjet ravnopravnosti spolova i usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obaveza muškaraca i žena te 6. usklađivanje poslovnog i obiteljskog života muškaraca i žena.
Nakon uvodnih govora i predstavljanja smjernica, uslijedila su dva tematska panela popraćena raspravom. Prvi panel nosio je naziv Potrebe i senzibilizacija poslodavaca kao aktera za postizanje ravnoteže obiteljskog i radnog života, a u panelu su sudjelovali: Željka Josić, državna tajnica u Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade, Ivana Matić, osnivačica Women in Adria i članica Upravnog odbora udruge Glasa poduzetnika te Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika. Panel je moderirala Donna Diana Prćić. Na panelu je bilo govora o sljedećim pitanjima: koliko je tržište rada Republike Hrvatske prilagođeno da očevi u jednakoj mjeri kao i majke koriste dostupne dopuste, na koje izazove poslodavci/ke nailaze prilikom odlaska radnika/ca na roditeljske dopuste, što bi poslodavce/ke dodatno potaknulo na razvoj kulture korištenja roditeljskih dopusta, osobito kod muških radnika i slično.
Drugi panel nosio je naziv Očev dopust – demografski trendovi i beneficije za djecu, a moderirala ga je Antonia Rukavina. Na panelu su sudjelovali: Anamarija Sočo, predsjednica udruge Status M, Jasminka Brstilo, Služba za podršku roditeljstvu iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Darko Šeperić, Izvršni tajnik za javne politike, projekte i edukaciju iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske te Matija Švaljek, otac i suprug. Pitanja o kojima se raspravljalo na drugom panelu bila su sljedeća: koliko je usklađivanje Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama doprinijelo povećanju broja osoba koje koriste očinski dopust, koje su dokazane beneficije korištenja roditeljskih dopusta od strane očeva, na koje izazove nailaze očevi pri korištenju roditeljskih dopusta i slično.
Konferencija je dio projekta “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene” čije provođenje je započelo 28.10.2020. godine te traje 36 mjeseci. Vrijednost projekta je 3.599.941,69 HRK, od čega se iz državnog proračuna RH financira 15%, a iz Europskog socijalnog fonda 85%. Projekt ima za cilj osnažiti organizacije civilnog društva uključene u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom, te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga sa svrhom razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika, prilagođenih kulturnim specifičnostima pojedine regije, kako bi se doprinijelo usklađivanju privatnog i poslovnog života građana i građanki RH. Nositelj projekta su udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran., a partneri na projektu su: Sveučilište u Zadru, Grad Novska, Vukovarsko - srijemska županija, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRIter, Udruga 'HERA' Križevci - Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga "IZVOR", Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine - organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske.