Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava.
U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, a javnost uviđa da se radi o društvenom problemu. Napredak je također vidljiv na području zakonodavne regulative vezane za progon i kažnjavanje nasilja u obitelji, a očekuje se i da novi paket zakonskih izmjena doprinesu još učinkovitijoj zaštiti žrtava nasilja u kaznenim i prekršajnim postupcima i adekvatnijem kažnjavanju počinitelja. Vidljiva je potreba za neodložnim razvojem dugoročne strategije koja će uzeti u obzir sve oblike nasilja nad ženama, usvojiti ciljane mjere usmjerene na rješavanje specifičnih potreba svih skupina žrtava, posebice žena koje su izložene ili bi mogle biti izložene višestrukoj diskriminaciji o čemu za sada nažalost postoji malo istraživanja i sudske prakse.
U prvih osam mjeseci ove godine udruzi B.a.B.e se za pomoć obratilo ukupno 1.000 korisnica od toga u vezi problematike obiteljskog nasilja njih 426, dok je u istom periodu u našoj Sigurnoj kući osiguran smještaj za 51 osobu, točnije 22 žene i 29ero djece, žrtve obiteljskog nasilja. U slučajevima naših korisnica većinom se radi o kombiniranim oblicima nasilja, od psihičkog, fizičkog i ekonomskog nasilja do online nasilja. Ne možemo govoriti o prevladavajućem obliku nasilja.
Mišljenja smo da se hrvatsko društvo treba napokon posvetiti sveobuhvatnoj dobrobiti žrtava. Pravosudni postupci samo su jedan od aspekata zaštite žrtava, a kao udruga svjedočimo da postoje duboki problemi i velika neizvjesnost mnogih žrtava u pogledu financijske sigurnosti, stambenog zbrinjavanja, ekonomske samostalnosti i postizanja drugih uvjeta za iskorak iz nasilja. Na našu žalost, unatoč brojnim promjenama u sustavnom poboljšanju položaja žrtava, mnoge žene se još uvijek susreću s problemom zadovoljavanja temeljnih egzistencijalnih potreba za sebe i djecu, naplatom uzdržavanja i diobom imovine koju su stekle u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici te se nadamo da će daljnji koraci društva u cjelini biti usmjereni ka tome da prijava nasilja ne znači neizvjesnost, borbu sa siromaštvom i druge životne probleme koje imaju mnoge žrtve.
Također se zalažemo i za stvarnu implementaciju dužih zatvorskih kazni i dosljednu primjenu mjera zaštite i nakon izdržavanja kazne zatvora jer je i vrijeme koje počinitelj provodi u zatvoru jamstvo sigurnosti žrtve, što je također jedan od bitnih preduvjeta za oporavka žrtava i novog života bez nasilja. Pozdravljamo svaki napor države da se usmjeri na edukaciju i senzibiliziranje stručnjaka u području pravosuđa te i dalje kao udruga stojimo na raspolaganju sa svojim znanjem i iskustvom svima onima koji se žele upoznati sa izazovima kroz koje žrtve prolaze u pravosudnim postupcima i postupcima pred Zavodom za socijalnu skrb.
Ovim putem pozivamo sve aktere društva na nultu toleranciju na svaki oblik nasilja. Ono što smatramo da je najpotrebnije sustavu jest edukacija, senzibilizacija i međusobna suradnja svih čimbenika u sustavu podrške ženama žrtvama nasilja. Također ovim putem ističemo kako je dugogodišnje pružanje pravne i psihosocijalne pomoći u udruzi B.a.B.e. aktivno i dalje svakodnevno te pozivamo sve žrtve nasilja da nam se s povjerenjem obrate na broj telefona 01 4663 666.