U sklopu projekta udruge B.a.B.e. koji se provodi uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, održana je prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici". Konferencija je održana 9. listopada 2024. godine u Kući Europe u Zagrebu, s ciljem otvaranja strukturiranog dijaloga s Ministarstvom demografije i useljeništva te ostalim relevantnim dionicima. Fokus konferencije bio je na utvrđivanju trenutnih izazova i potreba u provedbi politika koje omogućuju bolju ravnotežu između privatnog i poslovnog života, kao i na planiranju budućih aktivnosti u ovoj sferi.
Uvod i ključne teme
Konferenciju je otvorila Petra Kontić iz udruge B.a.B.e. s pozdravnim govorom, predstavljajući važnost projekta i potrebu za koordinacijom javnih politika koje podržavaju ravnotežu između obiteljskih i poslovnih obaveza. Ključne izlagačice iz različitih sektora iznijele su svoja stručna mišljenja i iskustva, naglašavajući različite aspekte problema.
Dr. med. Željka Josić, državna tajnica Ministarstva za demografiju i useljeništvo, održala je prezentaciju na temu "Demografske politike i mjere: balansiranje između posla i obitelji u suvremenom društvu". Naglasila je izazove s kojima se suočavaju obitelji u današnjem društvu i predstavila demografske mjere koje Vlada implementira kako bi olakšala usklađivanje obiteljskih i poslovnih obveza.
Mr. sc. Iva Prpić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom predstavila je aktivnosti Grada Zagreba u vezi s usklađivanjem poslovnog i privatnog života. Grad Zagreb provodi niz mjera koje uključuju podršku roditeljima i socijalne usluge za obitelji.
Doc. dr. sc. Anka Kekez Koštro s Fakulteta političkih znanosti istaknula je važnost javnih usluga u procesu usklađivanja obiteljskog i poslovnog života. Kvalitetne i dostupne javne usluge, poput vrtića, škola i socijalne skrbi, ključne su za omogućavanje roditeljima da lakše balansiraju svoje privatne i poslovne obveze.
Izv. prof. dr. sc. Valerija Barada sa Sveučilišta u Zadru govorila je o specifičnim izazovima s kojima se susreću obitelji u Hrvatskoj. U prezentaciji pod nazivom "Obitelji u Hrvatskoj: posao, kućanski rad, djeca", Barada je istaknula rodnu neravnopravnost u podjeli kućanskih poslova i brizi o djeci te njihov utjecaj na zaposlenost žena.
Doc. dr. Suzana Košir sa Sveučilišta u Mariboru podijelila je slovensko iskustvo kroz temu "Politička participacija i privatni život žena: primjer Slovenije". Slovenija ima određene uspjehe u poticanju rodne ravnopravnosti, ali izazovi ostaju, osobito u kontekstu političke participacije žena i njihovih privatnih obveza.
Istraživački rezultati
Izv. prof. dr. sc. Valerija Barada predstavila je rezultate istraživanja javnog mnijenja provedenog 2022. godine u sklopu projekta udruge B.a.B.e. pod nazivom "Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene", a koje je proveo Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru. Istraživanje je pokazalo da u Hrvatskoj i dalje postoji izražena neravnoteža između obiteljskog i profesionalnog života zaposlenih žena i muškaraca. Žene su više pogođene konfliktom između poslovnih i obiteljskih obveza, što negativno utječe na njihovu kvalitetu života.
Utvrđeno je da je usklađivanje obiteljskih i poslovnih obveza usko povezano sa socijalnom politikom, fleksibilnim radnim uvjetima i dostupnošću javnih usluga. Sudionici konferencije složili su se da je potrebno kreirati sveobuhvatnu javnu politiku koja će obuhvatiti navedene aspekte i omogućiti bolju ravnotežu između privatnog i poslovnog života.
Zaključak i preporuke
Konferencija je otvorila prostor za daljnju javnu raspravu o temama vezanim uz usklađivanje obiteljskog i radnog života te postavila temelje za donošenje preporuka za poboljšanje javnih politika. Posebno je istaknuta potreba za usklađivanjem strateških dokumenata na nacionalnoj i europskoj razini kako bi se stvorio cjelovit okvir za postizanje ravnoteže između obiteljskih i profesionalnih obveza žena i muškaraca.
Konferencija je okupila 35 sudionika iz različitih sektora, uključujući predstavnike ministarstava, lokalne samouprave, akademske zajednice, civilnog društva i medija, što je omogućilo bogatu razmjenu iskustava i znanja. Očekuje se da će rezultati ove konferencije doprinijeti razvoju konkretnih mjera i aktivnosti koje će olakšati usklađivanje obiteljskog i poslovnog života u Hrvatskoj.