Povodom još jednog strašnog slučaja femicida koji se jučer dogodio u Splitu napominjemo kako partnersko i rodno uvjetovano nasilje nisu obiteljska svađa, a nasilje nije privatna stvar već ozbiljan problem i odgovornost čitavog društva.
Pravobraniteljica kontinuirano ističe zabrinjavajući porast ubijenih žena. U odnosu na 2018. godinu, broj žena koje su ubili intimni partneri porastao je za 50 posto, dok je četrnaest od 19 ubojstva žena u 2020. godini klasificirano kao femicid. Kako bi se ovakva situacija promijenila potrebna je promjena cijelog sustava, poručila je Pravobraniteljica.
Podsjećamo da smo u listopadu upozoravale kako je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u Godišnjem izvješću za 2020. godinu naglasila kako unatoč porastu rodno utemeljenog nasilja i upozorenjima Pravobraniteljice na potrebu žurne izmjene zakonodavnog okvira, ključni zakoni i propisi ostali su i dalje u većoj mjeri neizmijenjeni i neusklađeni s Istanbulskom konvencijom što svakako nije doprinijelo učinkovitoj borbi protiv rodno-utemeljenog nasilja.
Mnogi zakoni i dalje u svojim odredbama ne prepoznaju nasilje prema ženama kao rodno utemeljeno ili ga ne kriminaliziraju ili ne određuju gonjenje po službenoj dužnosti ili ne pružaju zaštitu svim žrtvama ili u konačnici ne pružaju stvarnu, već samo deklaratornu zaštitu žrtvama, a što je u pojedinim slučajevima rezultiralo i femicidom, stoji u izvješću Pravobraniteljice koja već godinama upozorava na to da pravosuđe na bezuvjetne zatvorske kazne osuđuje ispod 10% ukupne brojke svih počinitelja nasilja, svi ostali osuđeni su relativno blagim novčanim kaznama, odnosno uvjetnim zatvorskim kaznama.
Bez hitne implementacije Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja, sustav će nastavljati zakazivati. Deklarativna osuda nasilja i ratifikacija Konvencije nije dovoljna. Nužno je da svi zajedno kao društvo, posebno nositelji(ce) funkcija i osobe koje su izravno uključene u sustav, beskompromisno osudimo sve oblike rodno uvjetovanog nasilja jer jedino tada će se postojeći sustav unaprijediti, a mjere proizašle iz ratifikacije Istanbulske konvencije uistinu primjenjivati.
Dodatno, Udruga B.a.B.e. zgrožena je jučerašnjim nadasve nedopustivim izvještavanjem HRT-a. Javni bi servis kojeg plaćaju građani i građanke Hrvatske trebao služiti kao primjer novinarske etičnosti, a ne promovirati sramotnu praksu, posebno imajući u vidu senzibilitet teme te činjenicu da vijesti, odnosno Dnevnik gledaju i maloljetnici/e te brojne žrtve nasilja.
Podsjećamo kako se u praksi konstantno susrećemo sa ženama koje su u strahu prijaviti nasilje, a potez uredništva HRT-a kojim se u središnjem Dnevniku u 19 sati prikazuje snimka izbodene žene koja leži na tlu splitskog Lidla, čijeg je bila zaposlenica, u mnogim je ženama koje su žrtve nasilja zasigurno probudio strah i moguće ih odvratio od prijave. Također, ističemo kako objavljivanje takvih snimki utječe na mentalno zdravlje djece i mladih. Sukladno svemu navedenom apeliramo na vodstvo HRT-a te očekujemo da će odgovorno uredništvo biti sankcionirano.
Izvor fotografije: Unsplash