U protekla 24 sata jedna žena u Hrvatskoj je ubijena dok je druga izbodena. Alarmantne vijesti nadovezuju se na zabrinjavajući porast od 50 posto ubijenih žena u posljednje dvije godine u dva ključna faktora – broju ukupno ubijenih žena te broju žena ubijenih od strane intimnih partnera.
Stanje izbodene žene u Lipiku na sreću je stabilno, no poražavajuć je neslužbeni podatak kako nasilniku ovo nije prvi takav izgred. Podsjećamo kako je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u Godišnjem izvješću za 2020. godinu naglasila kako unatoč porastu rodno utemeljenog nasilja i upozorenjima Pravobraniteljice na potrebu žurne izmjene zakonodavnog okvira, ključni zakoni i propisi ostali su i dalje u većoj mjeri neizmijenjeni i neusklađeni s Istanbulskom konvencijom što svakako nije doprinijelo učinkovitoj borbi protiv rodno-utemeljenog nasilja.
Mnogi zakoni i dalje u svojim odredbama ne prepoznaju nasilje prema ženama kao rodno utemeljeno ili ga ne kriminaliziraju ili ne određuju gonjenje po službenoj dužnosti ili ne pružaju zaštitu svim žrtvama ili u konačnici ne pružaju stvarnu, već samo deklaratornu zaštitu žrtvama, a što je u pojedinim slučajevima rezultiralo i femicidom, stoji u izvješću Pravobraniteljice koja već godinama upozorava na to da pravosuđe na bezuvjetne zatvorske kazne osuđuje ispod 10% ukupne brojke svih počinitelja nasilja, svi ostali osuđeni su relativno blagim novčanim kaznama, odnosno uvjetnim zatvorskim kaznama.
Bez hitne implementacije Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja, sustav će nastavljati zakazivati. Deklarativna osuda nasilja i ratifikacija Konvencije nije dovoljna. Nužno je da svi zajedno kao društvo, posebno nositelji(ce) funkcija i osobe koje su izravno uključene u sustav, beskompromisno osudimo sve oblike rodno uvjetovanog nasilja jer jedino tada će se postojeći sustav unaprijediti, a mjere proizašle iz ratifikacije Istanbulske konvencije uistinu primjenjivati.
Apeliramo na nužnu kontinuiranu edukaciju i senzibilizaciju stručnjaka/inja koji djeluju unutar pravosuđa, policije i medija po pitanju rodno uvjetovanog nasilja.