Udruga B.a.B.e. organizirala je 30. i 31. siječnja ove godine međunarodnu konferenciju u sklopu projekta SURF and SOUND 2.0 s ciljem jačanja mehanizama prevencije i suzbijanja online nasilja prema ženama. Konferencija, održana u hibridnom obliku, okupila je stručnjake/kinje i predstavnike/ce institucija i organizacija.
Ana Kordej (Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije) istaknula je važnost usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s EU Direktivom o suzbijanju nasilja nad ženama.
Kristina Bekavac (Pravosudna akademija) naglasila je uspješnost edukativnih radionica za pravosudne dužnosnike. Josip Popovac (Agencija za elektroničke medije) označio je online nasilje jednim od ključnih problema digitalnog doba, dok je Anita Matijević (MUP) upozorila na rastući trend zlouporabe intimnih sadržaja i romantičnih prevara.
Odvjetnica Ines Bojić predstavila je podatke savjetovališta udruge, putem kojeg su, u razdoblju od 1. ožujka 2021. do 31. prosinca 2024. godine, 272 osobe primile 456 pravnih i psiholoških usluga. 55,9% prijava online nasilja zabilježeno je putem platforme NEON.
Marina Dimić Vugec (CARNET) govorila je o rodnom digitalnom jazu, a Ivan Ćaleta (Centar za nestalu i zlostavljanu djecu) i Edel Beckman (PermessoNegato, Italija) podijelili su iskustva u prevenciji digitalnog nasilja.
Drugog dana ove međunarodne konferencije predstavljene su različite perspektive u borbi protiv rodno utemeljenog online nasilja, kao i izazovi i tehnički aspekti zlouporabe intimnih fotografija.
Kristina Kemešić (Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije) govorila je o zakonodavnom uređenju kaznenih djela koja se tiču online nasilja prema ženama. Što se tiče pojavnosti kaznenog djela zlouporabe snimke spolno eksplicitnog sadržaja, istaknula je kako su od njegovog uvođenja u Kazneni zakon do zaključno 22. siječnja 2025., donesene 32 pravomoćne presude i 35 nepravomoćnih presuda, a sve su osuđujuće. Trenutno je u tijeku 16 kaznenih predmeta.
Olga Jurasz (Centre for Protecting Women Online, The Open University, UK i neovisna stručnjakinja Odbora stručnjaka Vijeća Europe za borbu protiv nasilja nad ženama i djevojkama posredovanog tehnologijom) iznijela je podatke iz istraživanja provedenog 2023. o online nasilju u Ujedinjenom kraljevstvu te istaknula problem normalizacije online nasilja i zabrinjavajući podatak da mlade žene najmanje prijavljuju nasilje.
Tomás Grencho (APAV, Safer Internet Helpline, Portugal) predstavio je rad SOS linije i platforme za prijavu online nasilja te iznio primjere online uhođenja i online zlostavljanja korištenjem sadržaja generiranog pomoću umjetne inteligencije i deepfake tehnologije.
Milena Vasić (Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Srbija) istaknula je kako Srbija još nije uvela kazneno djelo objavljivanja intimnog sadržaja bez pristanka te navela potrebu jačanja kapaciteta tužilaštva za visoki tehnološki kriminal.
Boris Radanović (STOP NCII.org i UK Safer Internet Centre, UK) istaknuo je kako je STOP NCII.org jedini besplatni alat na svijetu koji nam omogućava da preventivno zaštitimo svoje fotografije.
Domen Savič, Državljan D (Slovenija) govorio je o mržnji i mizoginiji na internetu te onima koji od nje imaju financijske koristi.
Lucy Qin (Georgetown University, SAD) govorila je o rezultatima istraživanja i preporukama za borbu protiv zlouporabe intimnog sadržaja.
Projekt „SURF AND SOUND 2.0“ financiran je sredstvima Europske unije iz programa CERV – Građani, jednakost, prava i vrijednosti (2021-2027) i sufinanciran sredstvima Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Provodi ga udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Agencijom za elektroničke medije te pridruženim partnerima, Pravosudnom akademijom i Ravnateljstvom policije.