Završna konferencija projekta „puSHEd – protect, understand, support: help the elderly“ održala se u Kući Europe u srijedu, 22. svibnja 2024. godine s početkom u 12:00 sata. Konferencija je okupila važne dionike iz različitih sektora i time zaokružila interdisciplinarni pogled na tematiku rodno uvjetovanog nasilja prema ženama starije životne dobi. Sudionici su imali priliku čuti više o ekonomskom nasilju, seksualnom nasilju te strategijama borbe protiv nasilja nad osobama starije životne dobi.
Voditeljica projekta Marina Gombar prisutnima je predstavila aktivnosti i rezultate projekta te istaknula kako je ono što je najpotrebnije sustavu jest edukacija, senzibilizacija i međusobna suradnja svih dionika u sustavu podrške ženama žrtvama nasilja.
Savjetnica pučke pravobraniteljice Silvija Trgovec-Greif istaknula je niz različitih oblika nasilja zbog kojih im se građani obraćaju za pomoć. Dodala je kako je sustav usmjeren na fizičko nasilje, ali je tu puno drugih problema poput nedostatka palijativne skrbi, nedostatka mjesta u staračkim domovima ali i neodgovarajućih odnosa doktora prema osobama starije životne dobi.
Anica Ježić, načelnica Sektora Sektora za razvoj i unapređenje socijalnih usluga pri Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike sudionicima je govorila o operativnom plan aktivnosti povezivanja zdravstvenih i socijalnih usluga u području dugotrajne skrbi kao i o promjena u zakonu o socijalnoj skrbi -promjene u području razvoja socijalnih usluga.
Iva Prpić, voditeljica Odjela za podršku djeci i obiteljima, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom pri Gradu Zagreb istaknula je kako Grad Zagreb razvija i podržava lokalni sustav podrške i zaštite žrtava nasilja u obitelji te posebnu pozornost posvećuje poštivanju prava i podršci posebno ranjivim skupinama, uključujući i osobe starije životne dobi.
Željka Barić, ravnateljica Doma za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji ‘Duga – Zagreb’ istaknula je kako se u i Domu Duga povećao broj poziva starijih žena koje traže pomoć. Također, istaknula je kako bi država u suradnji sa strukom trebala razviti strategiju borbe protiv nasilja nad starijima uz odgovarajuću pravi okvir te sinergijski umrežiti djelovanje sustava socijalne skrbi i zdravstvene skrbi.
Odvjetnica Ljubica Matijević Vrsaljko istaknula je problem financijskog nasilja, posebno kroz ugovore o dosmrtnom uzdržavanju, te sporost sudstva u takvim slučajevima. Psihoterapeutkinja i psihologinja Marijana Senjak prisutnima je predstavila rad o osobama žrtvama seksualnog nasilja.
Cilj projekta je prevencija i suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja prema ženama starije životne dobi razvojem rodno specifičnih odgovora u pružanju podrške žrtvama i podizanjem kapaciteta relevantnih stručnjaka/inja iz sustava zaštite i podrške. Projekt je usmjeren i na podizanje svijesti opće populacije i poboljšanje odgovora zajednice na rodno uvjetovano nasilje prema starijim ženama pri čemu se prvenstveno podrazumijeva veći broj prijava nasilja, ali i prevencija istog. Projekt „puSHEd – protect, understand, support, help the elderly“ pokrenula je udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Gradom Zagrebom i Domom Duga Zagreb, uz podršku Pučke pravobraniteljice, Udruge za podršku žrtvama i svjedocima i Europske socijalne mreže. Projekt je trajao 24 mjeseca, a financiran je sredstvima iz programa Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti (CERV) Europske unije te sufinanciran od strane Ureda za udruge.