30. travnja 2021.

Zakoračimo zajedno u prostore promjene! - usklađivanje privatnog i poslovnog života

Udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran. i partneri/ce održali su 29.4.2021. godine, uoči Međunarodnog praznika rada, online predstavljanje projekta "Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske - prostori promjene", s osvrtom na trenutno stanje glede mogućnosti i prepreka pri usklađivanju privatnog i poslovnog života žena, muškaraca i mladih u Republici Hrvatskoj, na kojem su sudjelovali predstavnici i predstavnice državnih tijela, lokalne i područne samouprave, akademske zajednice te udruga civilnog društva.

Projektom će se izgraditi Mreža za usklađivanje privatnog i poslovnog života žena, muškaraca i mladih koja će kroz strukturirane dijaloge i druge aktivnosti aktivno zagovarati provođenje izmjena legislative i drugih mjera za uspostavu smislenih i cjelovitih javnih politika na nacionalnoj i lokalnoj razini s ciljem usklađivanja privatnog i poslovnog života u skladu s razvojnim specifičnostima regija u kojima djeluju članovi i članice Mreže. Javne politike temeljit će se na više-etapnom istraživanju koje će u sklopu projekta provesti istraživački tim Sveučilišta u Zadru.

Izv. prof. dr. sc. Valerija Barada, pročelnica Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru i voditeljica istraživačkog tima unutar projekta, tijekom predstavljanja je izjavila: "Naš Odjel se rado i često bavi ovakvim temama, jer svojim radom želimo utjecati na društvene promjene. Istraživački tim smo sastavili od vrsnih znanstvenika i znanstvenica, specijaliziranih za različita područja kojima pokrivaju sve aspekte nominirane u istraživačkom, ali i cjelokupnom projektu. Veselimo se suradnji s partnerskim udrugama civilnog društva koje su sve redom važni akteri u svojim lokalnim zajednicama, ali i na nacionalnoj razini. Kvalitetnim rezultatima istraživanja se nadamo aktivno pridonijeti kreiranju utemeljenih i provodivih javnih politika kojima će se unaprijediti kvaliteta obiteljskog i radnog života žena i muškaraca u Hrvatskoj, a mladima olakšati tranzicija u svijet rada i obiteljski život."

Na žene se gleda kao na one koje su odgovorne za obitelj i sferu privatnog života (pojam žene veže se za neplaćeni rad), a na muškarce kao na one koji djeluju u javnoj sferi i profesionalnome radu (dakle vežu se za plaćeni rad). Takva podjela dovodi do uvriježene nejednake podjele kućanskih i obiteljskih obveza, što je jedan od glavnih razloga diskriminacije žena na tržištu rada, kao i jedan od glavnih razloga njihove ograničene društvene i političke uključenosti (B.a.B.e., 2016.).

"Potrebno je hitno obratiti pažnju na razlike između osnovnih primanja žena i muškaraca te pokušati pospješiti i pokrenuti ravnotežu koja bi drastično smanjila mogućnost ekonomskog nasilja, reducirajući same uzroke a ne posljedice istog. Prema izvješću Europskog parlamenta, razlika u mirovinama žena i muškaraca u 2019. godini bila je oko 29%. S obzirom na novu socio- ekonomsku sliku Hrvatske koja tek nastaje uslijed izazovne prošle godine, zabrinutost je opravdana i nadamo se uspjehu u implementaciji strateških planova koji će spriječiti buduće rizike", kaže Nina Popović, voditeljica aktivnosti unutar Mreže iz udruge B.a.B.e.

Projekt skraćenog naziva "Prostori promjene" traje 36 mjeseci i provodi se u Gradu Zagrebu i sljedećim županijama: Sisačko-moslovačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj, Primorsko-goranskoj, Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj te Istarskoj županiji. Kroz i nakon razdoblja provedbe projekta, Mreži je cilj uključiti i druge županije Republike Hrvatske te tako dobiti širu sliku o trenutnom stanju i potrebnim promjenama.

Nositeljica projekta je udruga B.a.B.e., a partneri/ce na projektu su: Sveučilište u Zadru, Grad Novska, Vukovarsko - srijemska županija, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRIter, Udruga 'HERA' Križevci - Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga "IZVOR", Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine - organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske.

Vrijednost projekta je 3.599.941,69 HRK, od čega se iz državnog proračuna RH financira 15%, a iz Europskog socijalnog fonda 85%. Posrednička tijela su Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (Europski strukturni i investicijski fondovi u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014.-2020.).

Mirjana Herceg, koordinatorica programa Ženske udruge "IZVOR" je tijekom predstavljanja projekta pozvala sve zainteresirane da se priključe Mreži kao članovi/ce ili vanjski/e suradnici/e te naglasila da "otvoreni karakter Mreže upućuje na važnost uključivanja drugih subjekata te pojedinaca i pojedinki motiviranih da svojim znanjem i integritetom doprinose punom oživotvorenju ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava u našem društvu, a unutar toga autonomiji kreiranja privatnog i poslovnog života u svom okruženju".


Sadržaj ovog priopćenja isključiva je odgovornost udruge B.a.B.e.

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
13. rujna 2023.
FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram