Od 28. ožujka 2013. godine B.a.B.e. zajedno s parterskim organizacijama Delfin iz Pakraca i Zvonimir iz Knina provode projekt Misli lokalno, djeluj nacionalno: osnaživanje ljudskopravaških organizacija civilnog društva u nerazvijenim regijama. Projekt je financijski podržan od strane Europske komisije i Ureda za udruge Republike Hrvatske, a temeljni je cilj osnaživanje lokalnih organizacija civilnog društva koje se bave ljudskim pravima u pod-razvijenim regijama.
U sklopu projekta etnologinja Željka Jelavić, pravnica Ljubica Matijević Vrsaljko i psihologinja Martina Mladić, zajedno s B.a.B.e projektnim timom, posjetile su Pakrac (11.10.2013.), Gračac (14.10.2013.) i Knin (15.10.2013.) kako bi razgovorima u fokus grupama sa stanovništvom pokušale upoznati njihove probleme i detektirati konkretne slučajeve diskriminacije. Usto je pružana direktno pravno i psihološko savjetovanje osobama koje su iskazale potrebu za stručnom pomoći.
Kroz aktivnosti koje su do sada provedene u sklopu projekta, potvrdilo se da, unatoč postojanju zakonske regulative (Zakon o suzbijanju diskriminacije, NN 85/08), praksa ukazuje na postojanje diskriminacije. Građani i građanke triju manje razvijenih županija (Šibensko-kninska, Požeško-slavonska i Zadarska) su i dalje svakodnevno diskriminirani po raznim osnovama ; spolu, dobi, etničkom podrijetlu, socijalnom podrijetlu, imovinskom stanju, zdravstvenom stanju, invaliditetu. U sva tri mjesta u kojima su vođeni razgovori osnovni i najveći problem jest nemogućnost ostvarenja prava na rad a slijedom toga i niza drugih prava koja se zaposlenošću ostvaruju. Poseban problem predstavlja nezbrinjavanje hrvatskog stanovništva koje je tijekom rata smješteno u Knin uz obećanje države da će im osigurati adekvatan smještaj i zbrinjavanje.
Najproblematičnija je činjenica da, na temelju svjedočenja građanki i građana Pakraca, Gračaca i Knina, možemo reći kako je država zapravo detektirana kao najveći i najčešći diskriminator. Pritužbe vezane za diskriminaciju u sve tri regije su najčešće bile adresirane prema državnim i javnim službama i službenicima/cama te netransparentnosti njihova rada, nesposobnosti, neznanju i nevoljkosti (a nerijetko s indicijama o postojanju korupcije) da budu na usluzi građanima i građankama.
Slučajevi malverzacije državnim zemljištem i zemljišnim knjigama, slučajevi ilegalne eksproprijacije, nefunkcioniranja javnog zdravstva i školstva, visoka nezaposlenost te slučajevi nepotizma, korupcije i neprofesionalnosti državne i javne birokracije samo su dio problematike koja muči građane i građanke ciljanih županija.
Ono što je poražavajuće u cijeloj priči jest činjenica da svi ovi problemi i slučajevi zlouporabe položaja koje su B.a.B.e., partneri i suradnici detektirali tokom ovog posjeta, nisu zapravo problemi samo stanovnika Požeško-slavonske, Šibensko – kninske i Zadarske županije, nego su problem čitave države . Razlika je samo u tome što su u ovim trima ciljanim regijama ovi problemi barem duplo potencirani; Pakrac, Gračac i Knin su samo tužniji odraz općeg stanja u državi.
I tako, dok se udarne vijesti bave ćiriličnim pločama ili Sanaderovim monolozima koji bi trebali dokazati njegovu nevinost, stotine tisuća građana i građanki ne vidi ni tračak svjetla na kraju tunela u koji su protiv svoje volje i bez osobne krivice ugurani.
Za B.a.B.e
Marijana Antunović