babe@babe.hr
+385 1 4663 666

19. prosinca 2017.

Borba protiv diskriminacije i mržnje prema manjinama nakon gotovo deset godina još uvijek traje

Agencija Europske unije za temeljna prava (European Union Agency for Fundamental Rights; FRA) izdala je rezultate drugog istraživanja o manjinama i diskriminaciji pod nazivom EU-MISID II. Pošto su njihova istraživanja iznimno kvalitetna, opsežna i vrijedna ovim putem Vam u ostatku teksta donosimo službeno priopćenje za javnost te poveznicu na kojoj možete pronaći rezultate ovoga istraživanja.

Ukorijenjena i široko rasprostranjena diskriminacija, netolerancija i mržnja diljem EU-a prijeti marginalizacijom i otuđivanjem brojnih pripadnika manjinskih skupina koji osjećaju vezanost za zemlju u kojoj žive, te vjeruju njezinim institucijama. Ovi zaključci proizlaze iz velikog ponovljenog istraživanja Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA).

"Prije gotovo deset godina upozorili smo na postojanje etničke diskriminacije i mržnje velikih razmjera. Danas nam novi rezultati pokazuju da naši zakoni i politike ne štite dovoljno ljude kojima su namijenjeni" izjavio je direktor FRA-e, Michael O'Flaherty.

"Svakim činom diskriminacije i mržnje narušavamo socijalnu koheziju i stvaramo nejednakosti koje ostavljaju bolne posljedice na generacije i stvaraju otuđenje koje u konačnici može imati razorne posljedice."

Drugo istraživanje Europske unije o manjinama i diskriminaciji (EU-MIDIS II): glavni rezultati izvješća upućuju na potrebu za konkretnim i snažnijim mjerama za pružanje pravne zaštite od diskriminacije, u kombinaciji s učinkovitim sankcijama. Nadalje, s obzirom na to da 88 % slučajeva etničke diskriminacije, 90 % slučajeva uznemiravanja motiviranog mržnjom i 72 % slučajeva nasilja motiviranog mržnjom nije bilo prijavljeno, treba osigurati snažniju potporu kako bi se žrtve potaknule na prijavljivanje istih, a tijelima za provedbu zakona i promicanje ravnopravnosti potrebni su odgovarajući alati za uspješno rješavanje problema istaknutih u izvješćima.

Neka od ostalih saznanja uključuju sljedeće:

• u posljednjih pet godina diskriminaciju je doživjelo 38 % ispitanika, a posebno pogođeni bili su stanovnici Sjeverne Afrike (45 %), Romi (41 %) i stanovnici Supsaharske Afrike (39 %). Najviše slučajeva diskriminacije povezano je s traženjem posla (29 %).

• Prošle je godine 31 % ispitanika, koji su pripadnici druge generacije useljenika, doživjelo uznemiravanje motivirano mržnjom. Među tim žrtvama, njih 50 % bilo je izloženo uznemiravanju barem šest puta tijekom prošle godine.

• Manje pripadnika manjina (61 %) završilo je srednjoškolsko obrazovanje u usporedbi s općim stanovništvom (74 %), što smanjuje njihove mogućnosti zapošljavanja.

Rezultati istraživanja također upućuju na veću razinu povjerenja u javne institucije u odnosu na opće stanovništvo. Većina njih osjeća snažnu vezanost za zemlju u kojoj žive. Te su osobe također u većoj mjeri otvorene prema drugim etničkim skupinama.

Međutim, jasno je vidljiv i utjecaj diskriminacije, uznemiravanja i nasilja. Ispitanici koji su bili žrtve navedenog imaju manje povjerenja u javne institucije, a vezanost za zemlju u kojoj žive osjećaju u manjoj mjeri.

Ovo je drugo istraživanje koje je među pripadnicima manjina i migranata provela Agencija za temeljna prava. Istraživanje se bavilo iskustvima diskriminacije, uznemiravanja, policijskog zaustavljanja te svijesti o pravima, kao i pokazateljima integracije poput osjećaja pripadnosti i povjerenja u javne institucije te otvorenosti prema drugim skupinama. 

Posljednje

10. listopada 2024.
Održana prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici"

U sklopu projekta udruge B.a.B.e. koji se provodi uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, održana je prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici". Konferencija je održana 9. listopada 2024. godine u Kući Europe u Zagrebu, s ciljem otvaranja strukturiranog dijaloga s Ministarstvom demografije i […]

Više
27. rujna 2024.
Studijski posjet organizacije FEM Süd

Dana 27. rujna 2024. godine ugostile smo 14 predstavnica organizacijeFEM Süd iz Beča koje su ovim studijskim posjetom obilježile 25 godina postojanja.FEM Süd je zdravstveni centar za žene, roditelje, djevojke i djevojčice koji nudi savjetovanja, radionice i predavanja u vezi psihičkog i tjelesnog zdravlja te seksualnih i reproduktivnih prava. Sastanak je održan s ciljem razmjene […]

Više
23. kolovoza 2024.
Portal Forum.tm donosi priču žrtve online nasilja

Maja Ž. jedna je od mnogih žena koje su prošle pakao online nasilja, no Maja Ž. je i jedna od rijetkih koja u tim traumatičnim okolnostima nije odabrala šutnju, nego borbu. Za Forum.tm ispričala je detalje agonije koju je mjesecima proživljavala i koja je ostavila ozbiljne posljedice na njeno zdravlje. Članak možete pronaći ovdje.  

Više
6. kolovoza 2024.
Prijavi online nasilje na Platformi NEON

U sklopu projekta SURF AND SOUND 2.0 udruga B.a.B.e. i Agencija za elektroničke medije nastavljaju s provođenjem nacionalne kampanje podizanja svijesti o online nasilju prema ženama s ciljem promjene stavova i ponašanja među općom populacijom – pritom ciljajući i na počinitelje i žrtve rodno utemeljenog online nasilja. Online nasilje je jednako stvarno kao i offline. […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram