11. prosinca 2018.

Studijsko putovanje u Armeniju

Provedba projekta "Hand in hand for victims of gender-based violence" financiranog sredstvima Human Rights House Foundation, a kojeg provodimo u partnerstvu sa Women's Resource Center of Armenia, članicom Kuće ljudskih prava Yerevan, započeta u studenom, nastavljena je u prosincu studijskim putovanjem u Armeniju.

Studijska posjeta Yerevanu je trajala od 3. do 7.prosinca i zamišljena je kao razmjena iskustava, znanja i dobrih praksi braniteljica ženskih ljudskih prava te umrežavanje među organizacijama civilnog društva radi unaprjeđenja i nadogradnje postojećeg sustava zaštite za žrtve rodno uvjetovanog nasilja. Upoznavanje sociokulturnog konteksta, institucionalnog okvira i zakonodavstva Armenije bilo je osnova za mapiranje problema i razradu zagovaračke strategije prema nadležnim institucijama kako bi se pružila adekvatna psihosocijalna pomoć i egzistencijalna zaštita preživljavateljicama nasilja.

Posjetu smo započele sastankom u prostorijama WRC Armenia na kojem su nam predstavile mnogobrojne programe i projekte, odnosno aktivnosti kojima podižu javnu svijest o problemu rodno uvjetovanog nasilja s posebnim naglaskom na seksualnom i obiteljskom nasilju; radionice s adolescenti(ca)ma i roditeljima; marševi kroz ruralna područja; online radio te pružaju potporu i pomoć mnogobrojnim preživljavateljicama nasilja.

 

Potom smo se susrele s predstavnicima/ama organizacija članica Kuće ljudskih prava Yerevan koji/e su nas upoznali/e sa stanjem ljudskih prava u Armeniji i posebnošću društveno-političkog konteksta vezanog za baršunastu revoluciju i smjenu političke vlasti te kako on oblikuje uvjete života deprivilegiranih skupina i mogućnosti djelovanja organizacija civilnog društva.

Sastale smo se i sa Coalition to Stop Violence against Women, mreži ženskih organizacija u Armeniji, osnovanoj kako bi se ublažile posljedice neadekvatnog zakonodavstva i gotovo nepostojećih socijalnih usluga za preživljavateljice rodno uvjetovanog nasilja, ali i kako bi se organizacije međusobno osnažile i uspješnije zagovarale za podizanje standarda zaštite za žrtve obiteljskog nasilja.

Jedno od bitnih mjesta za rodno osvještavanje u Armeniji je i FemLibrary Armenia, ženska (feministička) knjižnica u nastajanju koja predstavlja sigurno mjesto za žene i druge rodno marginalizirane skupine na kojem je moguće besplatno koristiti stručnu literaturu iz područja feminističkih teorija i metoda, filozofije, politike, rodnih teorija itd.

Posebno edukativan je bio sastanak u prostoru Women's Support Center, Armenia, organizaciji koja je usamljena u pružanju skloništa za žrtve rodno uvjetovanog nasilja pri čemu ne nailazi na potporu odgovornih zakonodavnih tijela te se suočava sa nedostatkom smještajnog kapaciteta i resursa s obzirom da djeluju na razini cijele zemlje. Ipak, ove entuzijastične aktivistkinje/stručnjakinje u svojim psihosocijalnim djelatnostima se pridržavaju najviših standarda metodologije rada s ovom osjetljivom skupinom.

Po upoznavanju stanja armenskog civilnog društva i ljudskih prava iz dugogodišnjeg iskustva borkinja za ženska ljudska prava, kolegice iz partnerske organizacije su nam organizirale sastanke sa Human Rights Defender office, armenskom varijantom institucije pučkog/e pravobranitelja/ice, a potom i sa predstavnicama Ministarstva rada i socijalnih usluga, nadležnim ministarstvom za žrtve obiteljskog nasilja.

Predstavnica ureda pučkog pravobranitelja nam je predstavila zakonodavni okvir i djelokrug, to jest mogućnosti djelovanja ove institucije koja broji 70-ak članova/ica osoblja koje uz pisanje preporuka za unaprjeđenje zaštite ljudskih prava, godišnje zaprima oko 10 000 pritužbi te osigurava liniju koja je dostupna građanima i građankama 24 sata, 7 dana u tjednu. Ured pučkog pravobranitelja aktivno razrađuje i prijedloge zakona kako bi se uskladili sa standardima propisanima Konvencijom Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji koju je u siječnju ove godine potpisao državni vrh Armenije.

Za razliku od ove institucije, Ministarstvo rada i socijalnih usluga Armenije nije pokazalo osjetljivost ni razumijevanje ozbiljnosti situacije za žrtve rodno uvjetovanog nasilja što se najviše očitovalo kroz neosiguravanje egzistencijalne zaštite, nepostojanje financijske podrške za organizacije civilnog društva koje tu vrstu zaštite pružaju te usmjerenost ka održavanju nasiljem narušenih obiteljskih odnosa i zadržavanju žrtava u braku sa zlostavljačima. Takav stav je preslika postojećeg rodno neosjetljivog zakonodavstva; Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji; Obiteljskog zakona te neprovođenja donesenih Nacionalnih strategija za rodnu ravnopravnost i nepostojećih mjera usmjerenih unaprjeđenju sustava podrške preživljavateljicama obiteljskog nasilja koje trenutno broji 2 do 3 skloništa za žrtve pri čemu ne postoje nikakve službene statističke analize o potrebama i trenutnim kapacitetima.

Kao spona između predstavnika državnih tijela i organizacija civilnog društva u Armeniji djeluje i UNFPA, jedna od filantropski usmjerenih organizacija mreže Ujedinjenih naroda koja je usmjerena jačanju ljudskih resursa unutar državnih tijela kao što su sudstvo, policija i vojska te podizanju svijesti o rodno uvjetovanom nasilju i važnosti provođenja rodne ravnopravnosti u svim društvenim institucijama.

Zaključak studijskog putovanja je nužnost osiguravanja egzistencijalne zaštite kroz otvaranje novih i financijsku podršku postojećim skloništima za preživljavateljice rodno uvjetovanog nasilja za što je potrebno udruženo i strateški osmišljeno zagovaranje te zakonske reforme kako bi se stvorili temelji za ratifikaciju i implementaciju Istanbulske konvencije kao trenutno najvišeg standarda zaštite za sve žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji.

Posljednje

22. rujna 2023.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22. rujna želimo opetovano skrenuti pažnju na problem nasilja kao na društveni problem kojim se narušavaju temeljna ljudska prava. U odnosu na društveni odnos prema nasilju nad ženama, možemo reći da se tijekom godina percepcija mijenja pa se obiteljsko nasilje više ne doživljava isključivo kao „privatna stvar“, […]

Više
13. rujna 2023.
FRA objavio Izvještaj “Temeljna prava starijih osoba: osiguravanje pristupa javnim uslugama u digitalnom društvu”

Javne usluge u online formatu omogućavaju lakši pristup socijalnim davanjima i pronalaženju potrebnih informacija. Međutim stariji ljudi ponekad nemaju dovoljno digitalnih vještina koje su potrebne da bi se služili javnim informacijama na internetu. To predstavlja potencijalnu zapreku ostvarivanju njihovih temeljnih prava. Europska agencija za temeljna prava (FRA) upozorava da ih to dovodi u nepovoljnu situaciju […]

Više
15. lipnja 2023.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starijim osobama, pri čemu ukazujemo na važnost zaštite starijih osoba te se usmjeravamo na osvještavanje problema s kojima se starije osobe suočavaju. 2011. godine Ujedinjeni su narodi rezolucijom 66/127 ukazali na važnost osvješćivanja o zlostavljanju starijih osoba kao kršenju njihovih osnovnih ljudskih prava, slijedom […]

Više
6. lipnja 2023.
Otvoreni dijalozi s predstavnicama organizacija civilnog društva

U sklopu projekta puSHEd – protect, understand, support; help the elderly održana su dva otvorena dijaloga s predstavnicama organizacija civilnog društva. Cilj dijaloga bio je razmijeniti iskustva i primjere dobrih praksi u radu sa starijim osobama žrtvama nasilja, podijeliti izazove s kojima se susrećemo kao i razmijeniti ideje, a sve u duhu širenja područja intersekcionalne […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram