babe@babe.hr
+385 1 4663 666

6. veljače 2019.

Sustav se mora mijenjati. Istanbulsku konvenciju treba hitno implementirati.

Ako slučaj izrazito brutalnog oblika rodno uvjetovanog nasilja, koje je po karakteristikama više pokušaj ubojstva nego nanošenje teških tjelesnih ozljeda, za koji postoji videosnimka koja potvrđuje navedeno, gdje počinitelj ima kriminalnu povijest, ne može biti adekvatno procesuiran, a počinitelj primjereno i u razumnom roku kažnjen, onda postojeći sustav ne funkcionira. Ne funkcionira ni unatoč velikom interesu javnosti i pritisku koji je vršen da bi žrtva povratila sigurnost i dobila pravdu.

Paradoksalno je da kaznenopravni sustav slučajeve nasilja u intimnim odnosima ili među bivšim partnerima, zbog činjenice da postoji ili je postojala intimna veza, smatra olakšavajućom okolnosti za počinitelje u procesuiranju zločina. Intimni odnosi su prostori koji bi trebali doprinositi općoj fizičkoj i psihičkoj dobrobiti onih koji jesu u takvom odnosu. Dodatan paradoks je i u državi koja determinira živote svih, pogotovo žena i  toliko intervenira u sve oblike intimnih odnosa, u trenutku kada treba preuzeti odgovornosti i pružiti zaštitu, to ne čini.

Očigledno je iz ovog slučaja da postoje ogromni prostori za manipulacije u procesuiranju zločina koje uvijek budu na štetu žrtve jer kako osjećati sigurnost kada ste izjednačeni sa počiniteljem, oboje ste na slobodi, u neizvjesnosti ste hoće li on biti primjereno kažnjen, hoće li prekršiti zaštitnu ili mjeru opreza.

Maksima rodno uvjetovanog nasilja u Hrvatskoj ostaje da ni najbrutalniji oblici nisu adekvatno tretirani, a manje brutalni oblici fizičkog nasilja i oblici nasilja koji ne ostavljaju oku vidljive tragove već psihološke traume uglavnom neprocesuirani. Preživjele žrtve obeshrabrene su prijaviti nasilje, ostaju u zlostavljačkim odnosima što ostavlja ozbiljne i dugotrajne psihološke i fizičke posljedice.

Ponavljamo: Bez hitne implementacije Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja, sustav će nastavljati zakazivati. Deklarativna osuda nasilja i ratifikacija Konvencije nije dovoljna. Nužno je da svi zajedno kao društvo, posebno nositelji(ce) funkcija i osobe koje su izravno uključene u sustav, beskompromisno osudimo sve oblike rodno uvjetovanog nasilja jer jedino tada će se postojeći sustav unaprijediti, a mjere proizašle iz ratifikacije Istanbulske konvencije uistinu primjenjivati.

Posljednje

10. listopada 2024.
Održana prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici"

U sklopu projekta udruge B.a.B.e. koji se provodi uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, održana je prva tematska konferencija pod nazivom "Usklađivanje obiteljskog i radnog života: perspektive i izazovi u javnoj politici". Konferencija je održana 9. listopada 2024. godine u Kući Europe u Zagrebu, s ciljem otvaranja strukturiranog dijaloga s Ministarstvom demografije i […]

Više
27. rujna 2024.
Studijski posjet organizacije FEM Süd

Dana 27. rujna 2024. godine ugostile smo 14 predstavnica organizacijeFEM Süd iz Beča koje su ovim studijskim posjetom obilježile 25 godina postojanja.FEM Süd je zdravstveni centar za žene, roditelje, djevojke i djevojčice koji nudi savjetovanja, radionice i predavanja u vezi psihičkog i tjelesnog zdravlja te seksualnih i reproduktivnih prava. Sastanak je održan s ciljem razmjene […]

Više
23. kolovoza 2024.
Portal Forum.tm donosi priču žrtve online nasilja

Maja Ž. jedna je od mnogih žena koje su prošle pakao online nasilja, no Maja Ž. je i jedna od rijetkih koja u tim traumatičnim okolnostima nije odabrala šutnju, nego borbu. Za Forum.tm ispričala je detalje agonije koju je mjesecima proživljavala i koja je ostavila ozbiljne posljedice na njeno zdravlje. Članak možete pronaći ovdje.  

Više
6. kolovoza 2024.
Prijavi online nasilje na Platformi NEON

U sklopu projekta SURF AND SOUND 2.0 udruga B.a.B.e. i Agencija za elektroničke medije nastavljaju s provođenjem nacionalne kampanje podizanja svijesti o online nasilju prema ženama s ciljem promjene stavova i ponašanja među općom populacijom – pritom ciljajući i na počinitelje i žrtve rodno utemeljenog online nasilja. Online nasilje je jednako stvarno kao i offline. […]

Više
VIJESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram